Ako kŕmiť sýkorky a učiť sa od nich?

Autor: Miro Veselý | 7.12.2011 o 13:05 | Karma článku: 12,37 | Prečítané:  9358x

Páčia sa vám sýkorky? Spravte si krmítko a budete mať na balkóne rušno aj keď žijete na sídlisku. Milá zábavka pri ktorej sa naučíte v praxi uplatniť základný zákon úspechu.

Vtáčia búdka je pre malé deti." To som sa dozvedel, keď som ju montoval u nás na balkón. Hmm. Za nejaké dva roky mám päťdesiat. Tak už možno začínam blbnúť. Každopádne, dokončil som prácu a čakal na prvých stravníkov. Nenechali na seba dlho čakať. Všadeprítomné holuby ma pozorovali už počas montáže.

Lenže ja nechcem kŕmiť holuby. To by si všimla istá suseda, ktorá holuby neznáša. Zaháňa ich, skoro z okna vypadne. Keby zistila, že ich prikrmujem, zostúpil by na mňa jej hnev. Tak sa dohodnime, že to je empatia a budeme plašiť holuby a vítať drobnejšie spevavce. 

Medzitým sa už objavili aj sýkorky. Prekrásne drobné stvorenia. Je radosť raňajkovať a pozorovať ich.

Ešte pritom aj spievajú. Síce celkom potichu, ale dobre sa to počúva.

Tip: sýkorkám bude chutiť slnečnicové semeno. Ak máte nesolené búrske oriešky, možno uvidíte vtáčiu vojnu. Bežný "vtáčí zob", proso, obilie a iné somariny vám nevezmú.

A keď už máme sýkorky na dosah ruky, je to vhodná chvíľa aj na prá fotiek.

Počítajte však s tým, že tieto potvorky sú mimoriadne rýchle.

Zhrabnú zrnko a frng! Už sú preč!

Každú chvíľu tu však máme holuby. Ako ich odplašiť? A tak som začal naťahovať rôzne drôty a prekážky. Holuby sú však vytrvalé! Skúšajú prestrčiť sa ku krmivu aj za cenu, že ich to bude pritom škrtiť. Neskôr som tam dal bodlinky - špeciálna bariéra proti holubom. A čo spraví taký holub? Naučí sa pristúpiť ku krmítku z príletovej strany. Podobne ako kolibrík - letí tak, že je na jednom mieste a pritom ďobe.

Tu je pekne vidieť hlavné pravidlo úspechu: mať cieľ a vytrvalo sa snažiť nájsť spôsob ako to pôjde. Aj holub vie, že pár neúspešných pokusov je len cesta. Skúša, kým nedosiahne svoj cieľ. My, ľudia síce často sny máme, ale dáme sa ľahko odradiť prvou prekážkou. Často kvôli maličkostiam nakoniec nedosiahneme veľké veci.

Dajte sýkorkám slnečnicové semienka do plastovej fľaše s jediným malým otvorom.

Čo urobia? Budú okolo nej skackať a ďobať cez plast. Bez úspechu. Ale neprestanú s tým! Budú okolo fľaše poletovať. Ďobať tu z jednej strany, tam z druhej. Až jedna zo sýkoriek konečne nájde otvor a odnesie si prvé semienko. Ostatné ju napodobnia a od tej chvíle už úspešne vedia "používať" aj toto mizerné krmítko.

Ak budete mať nabudúce pocit že sa vám niečo nedarí, skúste to znova. A znova. Ale inak! Mnoho ľudí robí tú chybu, že ak sa im niečo nepodarí, skúsia to znova - ale rovnako. Poučme sa od malých sýkoriek.

Ak máme cieľ, treba to vytrvalo skúšať znova a znova, zakaždým však trocha inak.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Teplota rýchlo rastie, klíma zlomila rekord tri roky za sebou

Rok 2016 bol najteplejším rokom v histórii záznamov. Zmenu klímy priamo cítime už aj na Slovensku

SVET

Videl som padať horu, opísal lavínu preživší z hotela

Taliansky hotel zasypala lavína, nezvestných je takmer 30 ľudí.

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: Do zahraničia nám odchádza 300-tisíc Slovákov

Hlávková má pre Šrámkovú pozitívny efekt.


Už ste čítali?