Kde sa kupujú slúchadlá?

Autor: Miro Veselý | 21.10.2008 o 13:05 | Karma článku: 12,10 | Prečítané:  7378x

Chcete kvalitu? Tak to máte asi problém. Kúpte si slúchadlá na slepú - vlastne - hluchú babu. Taká je ponuka väčšiny obchodov.

V poslednej dobe som narazil na opakovaný problém, že ak chcem kúpiť niečo konkrétne a kvalitné, nedá sa to zohnať tam, kam chodia všetci. Trebárs také plecniaky. Pomaly každý dnes nosí veci v ruksaku. Nečudo, že obchody sú doslova obnikeované, obadidasované, obburtonované a inými značkami obsypané. Ruksakov je všade ako nakakaných. No skúste nájsť nejaký s poriadnou ochranou chrbtice. Nič. Pár osamelých kúskov. Logika mi uniká - ruksak nosíme kvôli ochrane chrbtice. Všade sú však len drahé plátené lafrte, ktoré sa síce dajú na chrbát dať, ale nechránia ho.

Ale chcel som o slúchadlách.

Tam je to podobné. Slúchadlá sa dnes predávajú vo všetkých tvaroch a cenách. Na výber sú ich stovky. Prakticky žiadne sa však nedajú označiť za slúchadlá s kvalitným zvukom. Hlavne nie tie, ktoré nájdete v bežných svätostánoch spotrebnej elektroniky predávajúcich všetko, čiže nič poriadne.

Kvalita slúchadiel je pritom úplne prvá i posledná vec, ktorá rozhodne o tom, ako vlastne budete počuť to, čo chcete počúvať. Aj najlacnejší MP3 prehrávač je s kvalitnými slúchadlami schopný ohromiť prvotriednym zvukom. (Samozrejme ak prehrávame rozumnú kvalitu MP3 súboru). A naopak. Najdrahší hi-fi systém nemá šancu reprodukovať zvuk, ak ho pustíte na bežné slúchadlá.

Na internetových diskusiách sa dajú nájsť zápalisté debaty o tom, ktoré slúchadlá sú najlepšie. Pred desiatimi rokmi bola situácia jednoduchá. V danej triede (prenosné slúchadlá, nie štuple do uší) prišli do úvahy len Koss Porta Pro. Časom sa z nich stali kultové slúchadlá. No doba ide vpred a dnes sa už na trhu objavili aj oveľa lepšie kúsky.

Problémom je, že charakter zvuku môže byť rôzny. Iné slúchadlá sa hodia na techno, iné na klasickú hudbu a iné na metal. A tak nie je celkom jednoduché radiť sa názormi na internetových diskusiách. Tam sa velebia značky ako Sennheiser, Shure, AKG, či Ultimate Ears... No len skúste skočiť do niektorého nákupného centra, či tam niečo také už mali. Možno najnižžšie modely...

OK, tak poďme do hifi predajne. To zas narazíte na tvrdú škrupinku plastového obalu. Mnohé slúchadlá sa dodávajú zalisované v plaste. Vstúpim do hifi predajne. Slúchadná za nejaké 4 tisícky sa však nedajú vyskúšať, posúdiť druh zvuku. Potom ale nerozumiem, prečo mám tie slúchadlá kúpiť v hifi predajni. Na internete sú rovnaké za 3 tisícky. Na ebay ešte rovnakejšie za 2. Prečo mám platiť luxusnú cenu za drahú predajňu na luxusmom mieste, ak tam môžem kúpiť rovnakú mačku vo vreci, ako kdekoľvek inde?

Ale možno mi na staré kolená niečo ušlo. Kde kupujete slúchadlá vy? Chcel by som k prehrávaču niečo naozaj poriadne. No nie nahlucho.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Demonštranti žiadali, aby Kollár odstúpil z čela parlamentu

Protest organizovali iniciatívy študentov a združenie Zastavme korupciu.

Rozprávky SME

O zakliatej sestre (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Bödöra po príchode na políciu zadržali

Bödör sa neskoro večer vrátil z Chorvátska


Už ste čítali?