Vyvolení? Joj!

Autor: Miro Veselý | 13.10.2005 o 15:11 | Karma článku: 12,33 | Prečítané:  7331x

Vyvolení - reality show, ktorá vzbudzuje emócie. A to je presne to, čo reality show vzbudiť má - ak každý bude vykrikovať "Vyvolení sú nanič", alebo "Vyvolení sú super", tvorcovia relácie dosiahli presne to, čo potrebovali.

Vyvolení sme my

Televízia Joj si vyvolila práve nás za vyvolených a exponuje nás formátom typu reality show. Mediálna masáž začala v ostrom tempe, pred ktorým je naozaj ťažké uniknúť. Beží 4× denne. Ako keby ste brali antibiotiká, ktoré zabíjajú dobrú náladu. Relácii Vyvolení museli ustúpiť aj rôzne klasické televízne relácie. Detektívky, zábava, filmy. Všetko musí ísť nabok, sú tu Vyvolení.

Vyvolení nás rozdeľujú na dve polovice

Chvíľami mám pocit, že Vyvolení sú na tom podobne, ako istý nemenovaný Vladimír. Politik, ktorý má asi len milovníkov a nepriateľov.

Aj v prípade relácie Vyvolení je to podobné - buď vás zabáva, baví, zaujíma a sledujete ju, alebo ju neznášate, nevydržíte a nenávidíte... a sledujete ju. Áno - je veľkým problémom uniknúť zo zabehaných stereotypov.

Vyvolení sú teda formátom, ktorý ukazuje príbeh ničím nezaujímavých ľudí, ktorí uviazli v klietke zvanej vila. Vyvolenými sú preto, že si ich akože vyvolili sami televízni diváci. A sú tam preto, že chcú vyhrať milióny. Nič, čo by sa týkalo kohokoľvek iného, než ich a ich rodín.

Keďže Vyvolení nie sú prvou reality show, ktorá sa u nás dá vidieť, je pomerne ľahké hľadať spoločné znaky. To, čo by sa mohlo javiť, ako náhoda však spravidla náhodou nie je. Tak, ako SuperStar, či Mojsejovci mali svoje škandály, aj u Vyvolených je to podobné. Tu sa po vile potĺka polícia, tam sa debatuje o homosexualite, neskôr sa pretŕčajú telá zaodené menej, než je v danej televízii zvykom.

Vyvolení a reklama

Asi ťažko sa dozvieme o tom, ktoré informácie v masmédiách o relácii Vyvolení sú prostou platenou reklamou. Jedno však isté je: Vyvolení potrebujú, aby sa o nich písalo. Aby sa o nich písalo, treba vzbudiť.

Vzbudiť čokoľvek.

Najlepšie emócie - nadšenie, pobúrenie, pohoršenie, radosť, zlosť. Čokoľvek z toho sa podarí vzbudiť, je dobre. Vyvolení potrebujú, aby sme o nich hovorili v práci, o Vyvolených sa musí špekulovať cestou v električke. Vyvolení na nás musia hľadieť z prvých a nielen z prvých stránok novín a časopisov. Vyvolení sa musia stať témou dňa. Musia vytlačiť problémy, ktoré máme, musia byť pre nás dôležitejšií, ako rozhovor s manželkou, či deťmi. Je to všetko potrebné pre jedno: Aby sme si zapli TV Joj najneskôr tesne predtým, ako Vyvolení začnú. Bingo.

V tej chvíli to funguje. Je ľahostajné, čo si myslíte, dôležité je, aby ste zhliadli reklamy. Ideálne, ak sa necháte nahuckať a zapojíte sa aj do hry. Vyvolení čakajú, že im zatelefonujete - ó áno, len volajte a posielajte SMS hlasy. Tým, že sa zapojíte, začnete reláciu považovať za "svoju" a už vás majú.

Vyvolení a cirkev

Asi najviac ma fascinujú rôzne mediálne výkriky moralistov, často z radov cirkvi na tému relácie Vyvolení.

Cirkevní hodnostári - inokedy tak zúfalo konzervatívni - sa už nechali počuť, že Vyvolení sú zlá relácia. Zazneli odporúčania a nepriame príkazy, aby bola relácia Vyvolení stiahnutá, že je to len samý sex a zvrhlosť. (Našťastie zákon dnes nepovoľuje verejné popravy upálením.)

Za také výroky by však cirkev mala dostať od televízie Joj masívnu odmenu. A nielen cirkev - každý (aj ja za tento článok :-) vlastne priamo prispieva ku zlepšeniu sledovanosti relácie Vyvolení každým slovom k, pre, aj proti. Dokonca čím kritickejšie sú slová kritikov Vyvolených, tým viac zvedavosti vzbudia.

Akí sú teda Vyvolení?

Samozrejme, aj ja som bol zasiahnutý rádioaktívnym spádom šumu okolo relácie Vyvolení. Že budú v priamom prenose nadávať, súložiť a ktohovie - možno sa pri troche šťastia v priamom prenose aj pozabíjajú. Relácia ešte nebežala a niektorí už hlučnili, že Vyvolení spôsobia úpadok morálky Slovenska.

To určite nie, ale sústavné ukazovanie konfliktov medzi ľuďmi a sledovanie banalít môže u niekoho vzbudiť pocit, že tak vyzerá (má vyzerať) normálna, bežná sociálna komunikácia. Viem si predstaviť, že niektoré deti sa budú pri hre štylizovať do podobných situácií, že si navzájom viac vytknú, keď sa to teraz tak robí...

Keďže relácia Vyvolení sľubovala podľa cirkevníkov môj zaručený duševný a osobnostný úpadok, jasné, že som ožil a tých slávnych Vyvolených som si aj zapol! Pokojne som sa uvelebil pred televízorom a so zvrhlou dychtivosťou som nedočkavo čakal na prvé zvrátenosti. Ale nič sa nestalo!

Vyvolení začali prostou scénou, ktorá mi obťažovala oči blikaním. Pobehoval tam nepripravený a neoholený chlap s poznámkovým blokom a vítal vyvolených. Diváci po tisíckach zasielali SMS hlasy a volili vyvolených. Dosť rýchlo som pochopil, že táto ukrutná nuda nie je zatiaľ sledovateľná, kým sa vyvolení neskompletizujú vo vile. Akože - nechcem sa tu profilovať ako niekto, kto sleduje výhradne dialógy kvality minimálne Vila Šexpíra a viac :-) Ale relácia, v ktorej je prísun informácií blízky nule a pritom publikum tlieska, ako zdivené... Oslavu banality som preto prestal sledovať. No po pár týždňoch som znova skúsil, čo nové. Veď vždy, keď prepínam televízor, natrafím aj na reláciu Vyvolení. Čo sa tam deje? Vyvolení sa presťahovali do vily.

Bežná situácia: Vyvolení pololežia v kreslách a celkom jasne sa nudia. Neviem, či sú celkom triezvi. Vedú núdzový dialóg, aký sme viedli aj my na škole, keď sme čakali na príchod učiteľa - boli sme tam, lebo sme tam byť museli. Umelo zostavená partia spolužiakov, ktorí by sa za iných okolností asi nikdy nechceli stretnúť, ani rozprávať. A tak niekto niečo povie, iný sa uškrnie, tretí si otvorí desiatu a štvrtý poznamená niečo o včerajšku. Proste zaháňanie nudy - tak na mňa pôsobia Vyvolení.

Už som raz videl aj nahú ženu, ako ju kamera zaberala. Pohlavie bolo vyštvorčekované - predsa len, televízia predsa nesmie zobrazovať niečo tak odporne amorálne, ako je anatómia človeka. Už to vidím, že sa zas ozve zopár cirkevných hlásnych trúb, ktorí budú pobúrene vrieskať, že v TV Joj sa po ôsmej hodine večer dajú vidieť nahotinky. A kopa ľudí, ktorí o tom ešte nevedeli sa už nebudú vedieť dočkať večera, aby si reláciu Vyvolení s tými nahotinkami pozreli...

Čo ďalej?

Narazil som však na problém - mňa proste táto relácia nebaví. Doteraz som bol navyknutý prísť z práce domov a sledovať niečo nenáročné. Celý deň píšem, čítam a oči sú unavené.

Vyvolení však nie sú nenáročnou reláciou. Sú psycho-hygienickým problémom. Neprekáža mi nuda, ktorá sa z relácie valí. Prekáža mi to tučné emocionálne mínus, ktoré sa na mňa, ako diváka prenáša.

Negatívne emócie škodia

A to je, myslím, hlavný problém, pre ktorý neznesiem sledovať reality show. Pravidelným vrcholom relácie Vyvolení totiž je práve vylučovanie. (Nemyslím kakanie - to by bolo asi zábavnejšie... :-) Fáza relácie, pri ktorej si tí ľudia musia navzájom nabrýzgať, musia sa kritizovať a posielať z hry preč.

  • Tí čo posielajú to robia radi, aj neradi - na jednej strane sa chcú zbaviť každého konkurenta v honbe za peniazmi, na druhej strane už sú medzi nimi vzťahy, ktoré nechcú tak ľahko pustiť.
  • Tí čo sú posielaní sa zas snažia predstierať, že nie sú sklamaní, že ich vec nemrzí, ale v skutočnosti im je viditeľne do plaču, pretože si odtrápili riadne peklo a nič z toho...

V tejto fáze sa z obrazovky valí doslova lepkavá depresia. Vyvolení trpia a trpí aj televízny divák.

Emócie sa totiž dajú preniesť. Ak si sadnete k relácii, v ktorej usmiati ľudia budú hovoriť zábavné veci, dobrá nálada sa na vás prenesie akosi sama od seba. Ani neviete ako a už sa usmievate. Nedoriešený problém z práce je zabudnutý a vy si môžete konečne odpočinúť a pookriať.

Ale ak sedíte pri relácii, kde sa ľudia stále len hašteria (za socializmu mnoho televíznych inscenácií z prostredia rozvrátenej rodiny) prenesie sa hašterivosť aj na vás. Pri relácii, v ktorej si ľudia navzájom skutočne ubližujú (a reality Show Vyvolení taká je, to nie je film podľa scenára, tí ľudia chcú vyhrať naozaj) si neoddýchnete. Ostanete emocionálne rozrôznení, neuspokojení. Prenáša sa na vás sklamanie, rozčarovanie, smútok. Možno nevypadol ten vyvolený, ktorého máte najmenej radi a potom sa o tom skúsite na druhý deň pohádať s kolegami.

Nikoho neprekvapí, ak sa o kontroverznej a konfliktnej relácii debatuje s využitím podobných výrazových prostriedkov...

Vyvolení - zábava, či "zábava"?

Jasné - ak Vyvolených sledujete, bezpečne nesúhlasíte s mojím postojom. Asi budete namietať, že si pri Vyvolených predsa dobre oddýchnete, že sa pobavíte. Možno sa aj priznáte, že človek je tak trochu zlomyseľný a dopraje tým Vyvoleným dychtivcom, že si na svoj kufor s miliónmi nesiahnu. Potom fajn, sledujte to aj naďalej.

Chcel som sa len zamyslieť nad tým, či je práve relácia typu Vyvolení naozaj tým pravým orechovým, ktoré človek potrebuje ku svojej spokojnosti.

Viem, ťažké je uniknúť od televízora - roky sme si k nemu sadali. Riešil nám zábavu, program. Sadali sme si k detektívkam, k dokumentom, k filmom. Prestali sme sa navštevovať, rozprávať, spievať, čítať. Televízor bol rýchlym riešením.

Fenomén sediaceho diváka televízie poznajú a tak mu teraz naservírovali veľkú porciu odpadu. Kto chce, pochutí si na tom ešte zatepla. A kto nechce, môže sa chvíľu okúňať. Možno tomu príde na chuť neskôr.

A my ostatní, úbohá menšinová hŕstka to skúšame inak. Podmienečne bez televízora - už niekoľko týždňov. Dá sa to, ale nie je to ľahké. Čítať, stretávať sa so zaujímavými ľuďmi (ahoj Ewelin) a rozprávaním sa o veciach, ktoré sú pre naše životy naozaj dôležité. No nie je jednoduché uniknúť - médiá sústavne atakujú naše ušné bubienky naliehavými správami, že ak nesledujeme reláciu Vyvolení, o niečo prichádzame. A známych v "strednom veku", ktorí by mali chuť namiesto čumenia na televízor absolvovať návštevu je akosi nečakane málo.

Vyvolení, počkajte času, ako hus...

Celý cirkus a mediálna masáž okolo Vyvolených sú aj tak len búrkou v pohári vody. (No... skôr v šerbli plnom toho oného...) O pár mesiacov o nich nebrechne ani pes. Stratia sa z našej mysle a budú nahradení niečím iným.

Podobne, ako Mojsejovci, či SuperStar boli hysterickým afektom, už je koniec. Zostáva rýchlo blednúca spomienka.

Ani s Vyvolenými to nebude iné. Práve preto si nerobím obavy o to, že by takáto somarina (pardon - ak chcete, tak televízna relácia, či priamo formát) mohla ovplyvniť morálku Slovenska. Ovplyvní len komunikačné kanály - počet strán časopisov a novín je obmedzený, rovnako čas, ktorý môže bežný človek venovať sledovaniu diania.

Kým sledujeme osudy vyvolených, nevenujeme v tom čase pozornosť iným témam.

Je na každom z nás, aby si ujasnil, čo je naozaj dôležitou informáciou, ktorá naozaj stojí za pozornosť. Aspoň ja teda mám pocit, že ma Vyvolení neobohacujú. A preto ich nesledujem, hoc som to opakovane skúšal.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?