Ako vyrobiť účinný reklamný banner - 3

Autor: Miro Veselý | 18.10.2005 o 9:46 | (upravené 23.10.2017 o 9:31) Karma článku: 11,14 | Prečítané:  7592x

(3. časť) Záverečná porcia tipov ku stratégii tvorby účinného reklamného banneru. Pri návrhu reklamy môže byť užitočná.

Tento článok je priamym pokračovaním predchádzajúcej časti.

Posolstvo banneru

Teraz prichádza asi to najdôležitejšie. Na banneri máme málo priestoru na to, aby sme diváka zaujali. Môžete síce využiť animáciu, ktorá určite pritiahne divákovu pozornosť, ale ak ho posolstvo banneru nepresvedčí, návštevník naň neklikne. (Možno v duchu zakľaje, alebo aktivuje niektorý odstraňovač reklám...)

Cieľom je dosiahnuť kliknutie na banner u tých čitateľov, ktorí sa zaujímajú o obsah webu, ktorý tým bannerom propagujeme. Aby sme ich zaujali, môžeme použiť čokoľvek.

Text + obrázok. To funguje...

Ako dominantný prvok použijeme titulok a obrázok. Je známe, že banner, na ktorom je obrázok (ideálne tvár, oči...) máva lepšiu účinnosť, ako len textové, či grafické posolstvo.

3,94% CTR

Ako obrázok som preto použil dvojicu záberov pred schudnutím a po ňom. Hlavným textovým motívom je osvedčená forma názvu podľa šablóny "Ako (niečo)".

Názvy "Ako schudnúť", "Ako sa za deň naučiť plávať" a podobné, sú zrozumiteľné. Jediné slovíčko "Ako" totiž komunikuje s čitateľom a dáva prísľub, že ide o návod (alebo príbeh). Extrémne stručné a celkom zrozumiteľné. Pre banner ideálne.

Aby som zvýšil dôveryhodnosť hlavného sloganu, predsadil som mu svoje meno. Je jasné, že na Slovensku ma síce skoro nikto nepozná, ale to nevadí - meno dodáva každému tvrdeniu autorstvo. Výrok "ako schudnúť 40 kíl" už nie je anonymným reklamným sloganom. Vyslovil ho niekto, s kým by sa dalo polemizovať, nesúhlasiť, spýtať sa na doplnenia... To u časti návštevníkov môže vzbudiť zvedavosť "kto je ten Veselý"? A kliknú. Alebo zvedavosť "prečo to ten človek tvrdí?". A kliknú.

Ďalším prvkom, ktorý komunikuje s čitateľom na internete je podčiarknutý názov. Na internete platí konvencia, že podtrhnutý text je kliknuteľný. Čitateľ teda dostáva podvedome informáciu, že ak na nadpis klikne, dostane sa k téme, ktorú mu nadpis sľúbil.

Banner potrebuje titulok

Neštandardný banner bez titulku má menšiu účinnosť ako podobný, ale s titulkom. Dôvod je logický - titulok sa prečíta ľahšie a rýchlejšie, ako maličké písmenká. O to viac ľudí ho uvidí.

2,68% CTR

Banner sa dá zámerne spracovať tak, aby vyzeral, že text nie je zobrazený celkom celý. Čitateľ, ktorého obsah zaujíma potom klikne na posuvník, aby mohol dočítať celý text. Vidíme, že aj keď textový, ani obrazový obsah nie je práve hodnotný, vec účinkuje vcelku solídne. Vyše 2 a pol percentná účinnosť je veľmi uspokojivá. 

3,94% CTR

Pokiaľ nasadíme účinný názov a lepší obrázok, rýchlo stúpa aj účinnosť.

3,97% CTR

Ak ale banner príliš pripomína banner (vizuálne len veľká reklamná plocha), klikanosť sa len veľmi ťažko posúva smerom nahor. Hoc bude aj banner rozmermi väčší...

3,07% CTR

Keby na obrázku boli ešte aj oči, alebo tvár, účinnosť by bola ešte vyššia... Takto banner obsahuje síce atraktívny titulok, ale málo účinnú grafiku.

7,10% CTR (!)

Kombinácia viacerých prvkov (veľkosť banneru, obrázok s tvárou, lišta, hlavný titulok...) vedie k masívnemu navýšeniu účinnosti.

Poznámka: Vysokú CTR 7.1% tento banner dosahuje preto, že som ho (tak, ako všetky ostatné) púšťal na weboch, kde sa venujem vareniu, chudnutiu, svadbe... Na týchto weboch je relatívne vyššia frekvencia ľudí, ktorí sa o tému chudnutia zaujímajú. Jeho účinnosť je na tematicky neutrálnom webe nižšia, len 3,74% CTR.

Testujte

Znova platí: pred tým, než vôbec spustíte reklamnú kampaň, testujte. Pustite rôzne verzie pripravovaného banneru skutočným návštevníkom internetových stránok a merajte, ktorý z bannerov bude najúčinnejší. Potom analyzujte, prečo je ten - ktorý banner efektívny. Zistite, ktorý prvok účinkuje a skúste ho zvýrazniť, alebo môžete odstrániť iné prvky, ktoré sú nadbytočné.

Túto prácu za skutočných návštevníkov internetu žiaden grafik nemôže spraviť. To, ako na konkrétny reklamný banner zareagujú skutoční návštevníci sa totiž nedá predpovedať. Ľutujem. Vždy sa však dá nájsť odpoveď na otázku, prečo to tak je. A potom sa dá ďalej pracovať na vylepšeniach.

Častou praxou býva, že grafik vyrobí zákazníkovi trebárs 3 návrhy. Sú predložené súdruhovi riaditeľovi na posúdenie. On rozhodne, ktorý pôjde "von". Pritom reklama nie je určená na to, aby sa páčila riaditeľovi - mala by zaujať zákazníkov. O tom, ktorý návrh vybrať by nemal rozhodovať nikto z "domácich". 

Čo funguje?

Samozrejme, ak započítavame počet kliknutí pre celý banner, môžeme sa len domnievať, ktorý z použitých prvkov sa vlastne podpisuje na vysokej klikanosti a ktorý slúži "len" ako lákadlo. Preto je dobré analyzovať, čiže rozložiť banner na menšie časti a počítať, koľko ľudí kliklo na ktorý prvok.

    

 

 

 

Banner som preto naporcioval na takéto kúsky a skúmal som, kam vlastne kliká najviac návštevníkov.

  • Na obrázok kliká 0,27% CTR
  • Na meno autora hlavného názvu kliká 0,03% CTR
  • Na hlavný názov kliká 1,06% CTR
  • Na výpočet bodov kliká 0,76% CTR
  • Na lištu, ktorá simuluje možnosť posunutia obsahom banneru  kliká 6,07% CTR

A máme teda víťaza. Najviac ľudí kliká na lištu. Zaujal som ich názvom a fotkou, sú ochotní čítať ďalej, aké faktory umožnia človeku schudnúť. Chcú si posunúť lištu, aby sa dozvedeli viac a v tej chvíli sa aj viac dozvedia - dostanú sa na web, na ktorom sa problematika preberá detailne. Potom nasleduje klikanie na názov - diváci videli, že je podtrhnutý a klikli naň.

Práve takýmto spôsobom sa môžete dopátrať k poznatkom, ako zvýšiť účinnosť. Stačilo by napríklad z názvu "Ako schudnúť 40 kíl" odstrániť podčiarknutie a účinnosť banneru by mierne klesla. Alebo naopak - podčiarknuť aj malé nápisy a niektorí ľudia by klikali aj na ne.

Umiestnenie banneru

Už pri návrhu banneru by ste mali vedieť, kde bude umiestnený. Ak má dobré umiestnenie, nemusíte ľudí príliš terorizovať animáciami - oči naň aj tak padnú.

Naopak, ak pôjde o pozíciu niekde na boku, či dolu, účinnosť bude nízka, hoc aj budete rôznymi animáciami pútať pozornosť.

Koľko iných bannerov

Niektoré stránky sú reklamou doslova preťažené. Sú weby, na ktorých môžete vidieť aj 20 bannerov, weby, na ktorých sa pomaly stráca aj ich obsah.

Mať svoju reklamu medzi mnohými inými býva veľmi neúčinné. Málokto na internete číta reklamou preťažené stránky s rovnakou pozornosťou, ako penzisti reklamy, ktoré im firmy vhadzujú do schránok. Ak návštevník zistí, že na webe je pod sebou niekoľko reklamných bannerov, vníma ich, ako blok reklám, ktorý možno preskočiť.

Blikavé reklamy všadeprítomné, neviem kde a čo z toho je skutočný obsah. Z takej stránky človek utečie skôr, než by sa čokoľvek pokúsil vnímať... Obávam sa, že účinnosť reklám pri takejto koncentrácii bude veľmi nízka.

Skoro záver

Tak. Našli sme účinné prvky, ktoré zvýšia klikanosť banneru. Vieme už, že to bude fungovať. Po spustení reklamnej kampane však nasleduje podobne, ako pri domácej úlohe z matematiky:

Kontrola správnosti

Teraz už máme zaistený prílev návštevníkov na web. To je fajn, ale potrebujeme zistiť ešte poslednú vec: Sú návštevníci na našom webe spokojní? Ak mali kupovať, kupujú? Dostali sa tam, kde sa dostať chceli? Zaujal ich vôbec náš web?

Na to už použijeme štatistické programy (napríklad Power Phplogger, ktoré analyzujú pohyb návštevníkov po vašom webe. Pomocou nich hneď uvidíte, čo robí väčšina návštevníkov. Vidíte, ako dlho sa u vás zdržia, koľko stránok si pozreli a ktoré stránky to boli. Z toho už viete usúdiť, ako ste ľudí zaujali. Ak je to v priemere viac, než 5 zobrazených stránok na jedného čitateľa, považujte svoj projekt za úspešný. (To znamená, že niektorí čitatelia utečú už z hlavnej stránky, ale mnohí si pozrú aj 20 stránok - taký stav je celkom normálny.)

Výnimku by tvorila situácia, keby síce mnohí čitatelia klikali na viacero stránok, ale veľmi rýchlo za sebou. Z toho vyplýva, že asi nečítajú. Klikanie potom skôr odráža mieru ich dezorientácie na vašom webe. Zrejme máte zle spracovanú navigáciu, alebo je problém niekde inde.

Z mojich skúseností považujem za úspešné stránky, pri ktorých je dosť veľa čitateľov, ktorí si prečítajú (teda nie len preklikajú) veľa stránok. Napríklad s takýmto stavom som veľmi spokojný - vidím, že ľudia čítajú. Malo zmysel písať tie texty. Radosť je na obidvoch stranách.


(Po kliknutí sa obrázok zväčší, je to kus obrazovky z programu PhpLogger.)

Takúto čítanosť, samozrejme, dosiahnete, ak píšete články k nejakej téme. Firemné weby zvyčajne ľudia čítajú inak - hľadajú konkrétnu informáciu (podrobnosti o produkte, otváracie hodiny, cenník) a končia. 

Na firemnom webe býva výsledok "kontrastnejší". Veľa ľudí si pozrie jednu - dve stránky a idú preč. Napríklad na hlavnej stránke si návštevník pozrie telefónne číslo a otváracie hodiny. Spokojný odchádza. Alebo klikne na produkt, zistí cenu - vie, čo chcel. Len občas si čitateľ preletí viacero stránok, napríklad katalóg obrázkov.

Ak teda na štatistike uvidíte, že sa vám na stránku valia návštevníci, ktorí si ju aj okamžite začnú prezerať a zotrvajú na nej primeraný čas, môžete byť s účinnosťou banneru (aj webu) naozaj veľmi spokojní.

V prípade firmy by to malo byť doplnené aj o nárast počtu nových zákazníkov, kupcov, či ponúk - podľa toho, čo bolo cieľom webu.

Záver

Uff. To som zas zamoril éter dusivou a asi až nezáživnou témou. Ale snáď to niekomu pomôže.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nežná revolúcia

Nežná revolúcia 30 rokov po: O demokraciu môžeme prísť zvnútra

Prežila krajina posledných 30 rokov bez ujmy na demokracii?

Dobré ráno

Špeciálny podcast: Sloboda, to je život bez kompromisov

Rozhovor so šéfredaktorkou SME k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Cesta do hlbín českej duše. Päť kníh, ktoré by mali Slováci čítať

Sú medzi nimi experimenty aj látka na veľkofilm.


Už ste čítali?