3 tipy ako nepribrať cez sviatky

Autor: Miro Veselý | 7.4.2012 o 9:40 | Karma článku: 9,96 | Prečítané:  2732x

Sviatky sú najčastejším obdobím, po ktorom si ľudia uvedomia, že zas pribrali. Iste - nepriberáme vinou sviatkov. Ale práve počas nich sa dopúšťame tých najväčších barbarstiev proti vlastnej existencii. Vem, možno to znie expresívne hovoriť v súvislosti so stravou hneď o celej existencii, ale potiahnime túto myšlienku za chvostík.

Hovorí sa že sme to, čo zjeme. Hlavne ak sa na vec pozeráme komplexne. Kým oddelíme "ducha" a "telo", tak výživa tela = strava a výživa "ducha" = myšlienka. Určite to platí. Ak budeme do hlavy pumpovať bulvár, televíziu a klebety, aj náš myšlienkový svet bude zodpovedať pozlátkovej prázdnote povrchnosti.

No potrava nemá vplyv len na telo. To, čo zjete ovplyvňuje metabolizmus. A metabolizmus reguluje aj psychiku. Jedlom a (ne)pitím môžete navodiť čulosť aj malátnosť, výbuchy zlosti aj spokojnosť. Preto sviatočný exces zvaný obžerstvo považujem za nerozumný útok proti vlastnej existencii. A v mene čoho? Lebo údené je chutné? Lebo čokoládu doniesla babka? Lebo vaječný likér patrí ku sviatkom?

Ak vinou zlej stravy budeme po obede malátni, stratíme tak pár hodín čulého života. Ten čas, ktorý ste mohli po obede minúť zaujímavým rozhovorom stratíte. Ak vás to po rezni s fučkou prekoprcne na tri hodiny do postele, je to možno príjemné, ale nie práve užitočné. Zobudíte sa o pár gramov tučnejší a omámení. Aspoň ja som zvyčajne cez sviatky žil práve takýto gaučový život. Obžerstvo, úplná nuda. A po sviatkoch dlhé dni, kým sa dojedlo údené (rýchlo a veľa, lebo už tuším začína zelenieť!).

Dosť teoretizovania. Sľúbil som 3 tipy, ako nepribrať.

Tip číslo 1

Spravte si zásobu zeleniny. Ale masívnu. Dajte si za cieľ, že za jeden deň zjete najmenej kilo, radšej však dve kilá zeleniny. Tento cieľ dodržte. Ak nie ste navyknutí, spravte si vopred porcie, kôpky. Trebárs 3 menšie paradajky a pol kalerábu pred raňajkami. Guľatú reďkvičku a druhú polovicu kalerábu na desiatu. Červenú a žltú papriku pred obedom. Brokolicu na pare pred olovrantom a trebárs aj pred večerou.

Tip číslo 2

Vypite každú hodinu 2 deci vody. Dajte si budík, ak chcete. Ale pite vodu. Čistú, bezbublinkovú.

Tip číslo 3

Všetko, čo sa podobá na jedlo či už sviatočné, alebo nesviatočné skryte. Každému rodinnému príslušníkovi povedzte, že jedlo je skryté kvôli muchám, obschnutiu, alebo si dôvod vymyslite, ale po byte nesmú byť voľne rozložené koláčiky.

Dôvody, prečo práve tieto tipy

Nechcem vám hovoriť do vašich zvyklostí. Ak potrebujete cez sviatky mať koláče, rezne a alkohol, nijaký článok vám v tom nezabráni. Môžete však podniknúť niekoľko krokov, ktoré obmedzia pocit hladu a schopnosť napchávať sa.

  • Ak sa budete napchávať zeleninou, váš žalúdok bude naplnený ešte skôr, než začnete jesť. K porcii jedla pristúpite už takmer sýti. Výsledok: zjete menej. Bez mučenia, bez útrap, bez hladovania.
  • Ak budete stále napití, budete sýti. Veľmi často je pocit hladu prostý smäd. Navyše správny pitný režim vám je vždy len na prospech.
  • Nuž a nakoniec ak budete v tomto stave, na jedlo nebudete myslieť. Aby ste to poistili, nemali by ste ho vidieť. Keď, napríklad, idete na WC a cestou stretnete koláče, keksy a nakrájané údené, dostanete chuť aj keď nemáte hlad. Ak tieto lákadlá budú v chladničke, možno si ani nespomeniete, že tam sú.

Myslím si, že navrhované "obmedzenia" nie sú príliš drastické. Ak ich dodržíte, po sviatkoch by vaša váha nemala byť na príliš zlých číslach.

Ja som už na sviatky vybavený. Mrkva, kyslé jablká, veľa cvikle, ananás, zelerové čiarky, petržlen... Viem, dovliecť to z obchodu je ťažké. Sú to kilá a kilá a ani to v domácnosti nie je kam dať.

No ak máte odšťavovač, tak takáto batéria materiálu len tak zahučí. Možno namietnete, že to je drahé. Áno. Taký nákup stojí okolo 20 až 30 eur. Ale ruku na srdce. Koľko ste kúpili na sviatky alkoholu? Koľko potravín a pochutín, ktoré z vás a vašich najbližších robia tučká? A koľko stáli? Keď to celé zrátate, nebude to až taká hrôza.

Ak vyrobíte zeleninovú šťavu, určite to nebude lacný špás. No normálnym ľuďom zvyčajne bude chutiť. Chronickým maškrtníkom asi nie.

Môžete týmto spôsobom trocha zvýšiť príjem vitamínov a minerálov do svojho tela. Na jar sa to hodí.

Pokiaľ chudnete, počítajte s tým, že pohár ako mám na obrázku predstavuje energetickú porciu jedného jedla. Takže toto a nič! Preto je lepšie šťavy riediť vodou. Tým však stratia svoju chuť. Preto je lepšie napiť sa čistej vody a potom si ako lahôdku dajte pohár šťavy. Stačí to spraviť raz a zanevriete na všetko, čo sa v obchodoch predáva pod názvom juice.

Veľkonočné varovanie

Pozor na staniolom obalené kusy najnekvalitnejšieho margarínu, cukru a lacného kakaového prášku. Predávajú sa pod zavádzajúcimi názvami veľkonoční čokoládoví zajaci. Tieto výrobky nie sú potraviny. Dali by ste ich svojmu psovi? Ak vám na jeho zdraví záleží, tak nie. Nedávajte ho preto ani svojím deťom, či sebe. Ak chcete čokoládu, kúpte si niektorú drahšiu, kvalitnú značku.

Bonus 1: Vypočítajte si svoje BMI

Nuž a na záver vám ešte chcem odporučiť moju kalkulačku BMI. Vyráta vám oveľa viac, než len BMI. Vo výsledku dostanete aj návrh na to, koľko by ste denne mali zjesť, vypiť, ako cvičiť a ďalšie čísla. Môžu sa vám hodiť, ak by ste po sviatkoch chceli chudnúť.

Bonus 2: Pozor na alkoholizmus

Veľkonočné sviatky znamenajú veľa zvonenia. Mnoho mužov príde nacenganých. Ak to je ojedinelá udalosť, dá sa to brať s úsmevom. No pokiaľ máte v rodine niekoho, kto pije predsa len viac, ako je treba, tak si môžete pozrieť dva testy:

Tak! A teraz sa môžete smelo vrhnúť do sviatkov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci

Náklady na letovú hodinu majú americké F-16 rádovo vyššie ako gripeny.

ŽENA

Kúpete sa s deťmi a chodíte pred nimi nahí? Čo znamená nahota doma

Dokedy je v poriadku kúpať sa s deťmi?

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Je to najveľkolepejšia telenovela akú Biely Dom doteraz vysielal.


Už ste čítali?