Prečo sú sociálne siete tak úspešné?

Autor: Miro Veselý | 10.6.2012 o 21:02 | Karma článku: 10,30 | Prečítané:  2517x

Facebook, Instagram a ďalšie sociálne siete zažívajú dramatický úspech. Pre mnohých sa stávajú tak trocha drogou, iní sa len potichu čudujú. No nie je veľmi čomu sa čudovať. Na týchto sieťach dostane veľa ľudí to, čo v skutočnom živote len zriedkakedy. Uznanie.

Predstavte si, že prídete niekam na návštevu a začnete ukazovať svoje fotografie z dovolenky. Čo sa stane? Možno si ich prítomní pozrú, ale budete cítiť, že záujem tu nie je tak veľký, ako by ste čakali. Niekto povie že to je pekné, ale precedí to len cez zuby. Ak je prítomný fotograf, tak si možno vypočujete, aké chyby v kompozícii ste spravili. Nič dvakrát príjemné.

A teraz si predstavte, že nafotíte mizerným foťákom z mobilu fotku. Nejakým filtrom na spôsob "retro" túto fotku ešte viac poničíte a pošlete na sociálnu sieť Instagram. Čo sa stane? V priebehu pár minút vám niekto napíše, že sa mu vaša fotka páči! To je veľmi príjemné, najmä ak vás v bežnom živote inak dokopy nikto nechváli.

Človek rád robí to, za čo ho druhí chvália. A tak pošlete ďalšiu a ďalšiu fotku. A okrem niekoľkých srdiečok zistíte, že vaše fotografie si do odberu prihlásilo pár ľudí. Tomu sa hovorí vyjadrenie dôvery!

Viem, nie je to dôvera. Možno je to len obchod typu niečo za niečo. Ale v sociálnych sieťach nenájdete tlačítko FUJ! A práve preto sú asi úspešné. Negatívnych hodnotení, poníženia, kritiky, zákazov, toho sme si užili od detstva dosť. V škole, mnohí priamo od rodičov, kolegov, kamarátov. Mnohým to doslova zrazilo sebavedomie na kolená. A zrazu je tu sociálna sieť, kde sa na vás len tak valia noví kamaráti, ľudia, ktorí si vás všimli a sú ochotní sledovať, čo pošlete. A každú chvíľu vám niekto pošle ono povestné LIKE. Začnte cítiť, že máte aspoň v niečom úspech.

Myslím si, že tento moment stojí ako šedá eminencia v pozadí úspechu sociálnych sietí.

Sociálne siete sú nástrojom na výmenu uznania

Môžete to využiť aj ako tip, ako dosiahnuť úspech medzi ľuďmi, či v akejkoľvek oblasti. Zamerajte sa na to dobré, správne, zaujímavé, pekné. Nájdite to a oceňte. Vety začínajúce slovami "dobre si spravil...", "páči sa mi, že si..." sú spravidla veľmi príjemné a zvyknú zlepšovať situáciu. Samozrejme, to neznamená, že svojich blízkych máte chváliť umelo. To by nemalo zmysel, každý to hneď zbadá. Oceňte len to, čo sa vám naozaj páči a inak mlčte. Zdieľajte pozitívne pocity a spríjemníte veľa chvíľ v živote sebe aj blízkym.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Kuzminová získala malý glóbus v šprinte, v Ťumeni sa jej však nedarilo

Z víťazstva sa tešila Daria Domračevová.

SVET

Radikál zabil na juhu Francúzska troch ľudí, polícia ho zastrelila

K útoku sa prihlásila teroristická sieť Islamský štát.


Už ste čítali?