Mizéria súčasného potravinového hypermarketu

Autor: Miro Veselý | 12.6.2012 o 13:27 | Karma článku: 17,66 | Prečítané:  4677x

V poslednom čase nastáva podľa mojich skúseností akýsi prerod v hypermarketoch. Ceny sa plazivo dostávajú na prekvapivo luxusne vysoké čísla a pomyslená latka kvality je zakopaná čoraz hlbšie pod zemou. Čo sa to deje?

Je mi jasné, že hypermarket chce zarobiť a pritom by chcel vyzerať ako subjekt, ktorý ponúka výborné ceny za skvelú kvalitu. Preto vyvolá tlak na dodávateľa, aby dodával na hranici ziskovosti, takmer pod cenu. Obávam sa však, že aspoň v prípade potravín to môže mať zdravotné následky u mnohých spotrebiteľov.

Fotky sem nedám z troch dôvodov. 1. v obchodoch je fotiť zakázané a 2. boli by dosť nechutné. Predpokladám však, že to poznáte aj z vlastných skúseností. Takže po 3.: načo?

Včera som zas s otvorenými ústami rozhliadal po splesnivelej mrkve, plesnivo-hnilom pašternáku a nahnitých paradajkách zadusených v plastových rakvičkách. Jablká otlčené s nejedným hnilým ostrovčekom vo vnútri. Scvrknutá naplesnená červená paprika za bratku ani nie 4 eurodukáty. V debničke hnilej hliny pokrytej plesňou rozpoznáte tvar a pochopíte, že tá hmota nie je hlina ale bývalá cvikla stále a predaj. Paradajky kríčkové - tie síce vzali aj s kusmi kríčkov, ale ešte tak 3 týždne mali visieť na kríčkoch. Exotické ovocie nahradí útočnú zbraň - tvrdé a nezrelé. Kaleráby veľkosti slepačieho vajca v cene, ktorá vyrazí dych.

V ruke som mal kolieskovú tašku - plánoval som kúpiť asi 20 kíl zeleniny pre môj odšťavovač. Nedalo sa.

Pozorné oko bezpečnostných kamier veľkého brata si však asi všimlo moje sklamanie a bezradné obzeranie pultov. Z ampliónu nad hlavou mi preto sugestívny hlas veľkej sestry zahlaholil, že som do ich hypermarketu prišiel naozaj celkom správne, že moja voľba je najlepšia a ako skvelo ušetrím. Hlas hovoril o tom, ako starostlivo pre mňa pracovníci hypermarketu vyberajú len tovar tej najvyššej akostnej triedy. Ale čosi mi hovorilo, že tu správne nie som, aj keď nápisy "zľava" sa na mňa valili zľava aj sprava.

Chcel som len kúpiť kvalitnú zeleninu. Keby som chcel šetriť, nepôjdem do obchodu.

Žiaľ rovnaký zážitok ma čakal aj v neďalekom druhom, treťom a ďalšom nákupáku.

Už som si zvykol, že v skutočnosti sa kvality príliš nedočkám. A že ak zoberiem pár kíl mrkvy tak tretí deň je splesnetá, alebo mäkká, najčastejšie aj to aj to. A ešte aj očernie.

Žiaľ, ani na trhu zvyčajne nekúpim ovocie a zeleninu lepšej akosti.

A práve teraz by to chcelo napísať nejaký záver. Niečo v zmysle šťastného konca, ako som našiel riešenie a už nie je problém zohnať kvalitnú zeleninu. Žiaľ, nemám taký záver. Len prostú úvahu. Ak je zelenina v tak mizernej kvalite, vlastne sa ani nečudujem, že sa mnoho ľudí vyhýba ju pravidelne konzumovať. Pritom na chudnutie by bolo ideálne zjesť asi tak kilo až dva nie veľmi sladkej zeleniny denne. Problémom je práve ten pocit tupej bezradnosti, kedy si veľmi chcem vybrať, ale ak nechcem poškodený tovar, tak si môžem nechať zájsť chuť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci

Náklady na letovú hodinu majú americké F-16 rádovo vyššie ako gripeny.

ŽENA

Kúpete sa s deťmi a chodíte pred nimi nahí? Čo znamená nahota doma

Dokedy je v poriadku kúpať sa s deťmi?

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Je to najveľkolepejšia telenovela akú Biely Dom doteraz vysielal.


Už ste čítali?