Aj vy platíte podvodníkom?

Autor: Miro Veselý | 14.6.2012 o 10:34 | (upravené 23.6.2012 o 20:06) Karma článku: 18,28 | Prečítané:  6248x

Pestrofarebný a skvelý výber potravín v hypermarketoch signalizuje, že žijeme v úžasnej dobe. Pozeráte sa do nákupných košíkov okolo kupujúcich? Uvidíte, ako veľa z nás je ochotných platiť za tovar, ktorý nie je tým, za čo sa vydáva. Výrobcovia to vedia. Predajcov to nezaujíma. Zákazníci kupujú. A tým sa ten podvod udržiava v behu. Kto je vinný? Zákazník. Kto nesie následky? Zákazník.

Ak mávate pri sebe lupu, čítanie zloženia potravín prezrádza, že potraviny sa predávajú riedené, oklamané, chemicky vyladené tak, aby zákazník nadobudol pocit, že spravil dobrú kúpu. No je to len ilúzia pre tých, ktorí neskúmajú, z čoho sa skladajú rôzne potraviny. Ak si pozriete prehľad potravín, uvidíte, že mnoho z tovaru ktorý kupujeme je lepšie potravinami ani nenazývať.

Problémom je zvyčajne práve cena. Hypermarkety tlačia dodávateľov dosť agresívnym spôsobom s cenami až na dno. Nečudo, že potom mnohý výrobca hľadá spôsob, ako by sa dala kvalita ogabať.

 • A tak prinesiete domov mrazenú rybu za skvelú cenu. No nedá sa upiecť, pretože vám na panvici za chvíľu pláva vo vlastnej vode. Je do nej injektovaná voda. Kupuje sa na váhu. Voda je lacnejšia, ako ryba...
 • Kúpite si jogurt a z kelímka sa dá vyliať. Už sme asi zabudli, že jogurt je pevná biela hmota v ktorej zapichnutá lyžička bude stáť. Jogurt nariedený vodou dá viac zisku.
 • Kúpte si kávu a skôr, než ju pomeliete, skúste si pozrieť, ako vyzerá. Je možné, že ju hneď vyhodíte.
 • Kúpite si celozrnný rožok, ale je mastný a priam cítite škvarkovú vôňu. Iste sa dobre predáva. Neskúmajte, aký tuk bol použitý. Ani to, či jeho tmavosť nie je dosiahnutá farbením.
 • Kúpite údeninu a hlavne si nepozrite zloženie. Zistili by ste, že kupujete rozmixované kusy zvierat, ktoré by ste si určite nekúpili ani ako lahôdku, ani ako "diétnu" potravinu. A, samozrejme, často nechýba ani lacná voda, ktorá doženie hmotnosť.
 • Kúpite si jahodový jogurt a obsah jahôd je stopový, menej, než percento. Chuť chemická.
 • Kúpite si kozie mlieko a hlavne sa nepozrite na zloženie, pretože zistíte, že aj to je poriadne nedstavené.

Chcete poctivé výrobky? Pomaly pre každý druh tovaru treba ísť inde a platiť viac, než je bežná cena v hypermarkete. A to si dnes bežne zamestnaný človek dovoliť nemôže.

Veľká väčšina potravín je už spracovaná a obohatená o prísady, ktoré sa vám nehodia, ak vás zaujíma zdravá výživa.

Hlavným problémom pre zdravie je to, že si ľudia kupujú hotové výrobky. Nevaria zo surovín. Používajú rôzne predpripravené potraviny. Tie však výrobca vyrába tak, aby sa dobre predávali - silná chuť (spravidla chemická) a zvyčajne vysoký obsah tuku, lebo to nám viac chutí. Aby to však náhodou nebolo drahé, tak sa dá lacný tuk, niečo chemikálií na zlepšenie chuti, niečo chemikálií v mene trvanlivosti. A tak nekupujeme základné suroviny, ale výrobky rôzne predpripravené.

 • Musli zmes namiestoovsených vločiek. V zmesi prikúpite okrem drahého obalu aj cukor a prácu. Menej tovaru, viac dukátov.
 • Hotové produkty namiesto múky.
 • Mäsové výrobky namiesto mäsa.
 • Sušenovú zeleninovú zmes namiesto zeleniny.
 • A veľa vody draho zabalenej do plastu.

Žiaľ, nákup tejto kvalitatívnej triedy potravín sa stáva problémom. Ak si nevyberáte, doplatí na to vaše zdravie. Obezita stúpa a ľudia potom špekulujú, ktorá diéta by ich zachránila z pazúrov zlého životného štýlu. Diéta však nepomôže. Pomôže len prehodnotiť nároky, ktoré máme.

Tí, čo bývajú blízko hraníc, môžu si nakúpiť v zahraničí. Niektoré tovary sú už v Rakúskom Hainburgu o niečo lepšie a neraz aj lacnejšie. Ak si kúpite zo tri tégiliky gebuziny zvanej pesto, rozdiel vám vráti cestovné náklady - rovnaké pesto u nás dostať o vyše euro drahšie. Ak si dokúpite zubnú pastu, tak na výlete zarobíte. Ak aj natankujete, za ušetrený rozdiel si môžete dopriať kávičku...

Je škoda, že tak veľa ľudí dnes nedbá na svoje zdravie. Tým, že kupujeme výrobky ktoré sú niečím iným, než sa tvária, udržiavame v chode tento obchod s našou pozornosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba aj test.


Už ste čítali?