Počítače, internet, rýchlo, zadarmo

Autor: Miro Veselý | 5.1.2006 o 9:24 | Karma článku: 12,21 | Prečítané:  4145x

Nechceme čakať, ani platiť. Tak by sa dal charakterizovať postoj k počítačom a internetu. Vlastne - možno to platí aj o celkovom trende, k akému smeruje životný štýl mnohých z nás. Z ilúzie sme potom prebudení nečakane tvrdým pádom "na hubu".

Nedávno mi volala známa. Nepísal by som o tom, keby som podobný rozhovor predtým neabsolvoval s mnohými inými neborákmi a neboráčkami. Aj ona mala problém, podobne, ako stovky iných ľudí, čo ich pripoja na internet. Bola na hranici zúfalstva. Namontovali jej domov nový počítač s pevným pripojením k internetu. Problémom však bolo, že internet jej do počítača akosi netiekol.

Krátky pohovor stačil na to, aby som pochopil, že firma, ktorá montovala internet si splnila svoju časť práce korektne - internet pripojili. The End, odchod, vyplatené, vybavené. Zabudli však dáme povedať, že ak sa chce pripojiť, musí to pripojenie "vytočiť". Pomyslel som si čosi málo spisovné o technikoch, ktorí sa neunúvajú použiť nového klienta ani o základoch. Možno jej to aj povedali, ale nejako nezrozumiteľne. Išiel som ďalej pracovať.

No za chvíľku nasledoval ďalší telefonát. Internet funguje, oznámila mi radostne známa. Chcela sa len podeliť o radosť, aký je internet užitočný - len pár minút už jej aj pomáha udržať počítač bezpečnejší a systémové registre v lepšej kondícii. Poďakovala a už chcela položiť telefón. No mne sa to akosi nepáčilo. Čo to? Ako je možné, že používateľka, ktorá pred piatimi minútami nevedela, že má kliknúť na ikonu pripojenia, ak sa chce pripojiť, zrazu používa odborné výrazivo typu "systémový register" a "bezpečnosť". Spýtal som sa (pre poriadok) sa čo vlastne vidí. V momente, ako povedala, že kuriérska služba jej oznamuje, že pre jej počítač pripravila nové vylepšenia, zacítil som ten známy pach problémov.

To zas pripojili odborníci niekoho na internet. Nedali firewall, nedali antivírusový program, ani nič proti "špiónom". Stačilo pár minút a niekoľko nevhodne volených kliknutí a v počítači je solídna hrča softvérového svinsta, ktoré bude robiť ťažkosti až do budúcej reinštalácie systému.

Počítače nás rozmaznávajú. Už dávno nie sú len pre hŕstku vyvolených. Už sa neovládajú náročne, dnes už stačí len klikať myšou. To predsa hravo zvládne aj trojročné dieťa.

A keď je to už tak jednoduché, zdá sa nám, že k počítaču nie je potrebné nič vedieť. Kto by už čítal zdĺhavé návody?

Ale počítač nie je žehlička. Neodborná akcia vás môže pripraviť o dáta. Pripojenie na internet bez náležitého zabezpečenia pripraví veľa nemilých problémov. Ak sa v tom nevyznáte, možno ani neviete, že máte nejaký problém... Len veci nefungujú, ako by fungovať mohli.

Je mrzuté, že počítače sa do domácnosti dodávajú často úplne nezabezpečené.

Pochopiteľne - každý chce ušetriť. Ceny sa tlačia na minimum. Nastaviť a riadne zabezpečiť počítač pre pripojenie k internetu je akcia, ktorá aj skúsenému administrátorovi zaberie najmenej hodinu času a vyžiada si inštaláciu niekoľkých programov. Začiatočník to nezvládne, ale ani nemá peniaze na to, aby si také zabezpečenie kúpil... Nechce platiť. Nechce sa zbytočne zdržiavať, Chce už rýchlo ísť na internet a surfovať.

Podobne nás rozmaznáva aj moderný životný štýl. O stravu už dávno nemusíme bojovať v prírode. Máme autá a výťahy. Už sa nemusíme trápiť nejakým pohybom. Stačí sedieť, to nás uživí. Po tisícročiach vývoja sme konečne dosiahli stav, kedy sa dá žrať bez obmedzenia a pritom sa netreba vôbec pohnúť. Nečudo, že prudko rastie počet obéznych, že kapeme na infarkty. Je to signál, že nepoužívame svoje telá podľa návodu na použitie.

Nič nie je zadarmo. Mnoho ľudí ušetrí pár korún za systémový servis. Ušetria aj čas a nenaštudujú si ani len základy, čo a ako sa na počítači má / dá robiť. A potom majú pocit víťazov, ako všetkých predbehli lacnou kúpou a žiadnym štúdiom. Nevedia len jednu drobnosť - ovládať riadne svoj počítač. Nikdy z neho nedostanú to, čo by mohli dostať. Stratia more času nesprávnou obsluhou, zarmútia ich problémy a nečakané situácie, ktoré si zbytočne navodia nesprávnym použitím... Videl som nejeden počítač plný vírusov a rôznych obťažujúcich programov, ktoré po celé mesiace komplikovali prácu jeho majiteľom, ktorí ani len netušili, že to tak vôbec nemusí byť. Nevedeli to a preto svoj počítač "nemali radi", robili s ním, len keď naozaj museli. Bol totiž (zbytočne) pomalý a stále robil niečo čo oni nechceli, aby robil. Nevedeli, že systém, ak je dobre nastavený môže pracovať stabilne a dokonca rýchlo. Že internetové stránky sa nemusia presmerovávať každých pár sekúnd na akýsi pofidérny web. Že pravidelné svojvoľné reštarty má na svedomí vírus...

V konečnom dôsledku je taká "úspora" dosť veľkou stratou. Odporúčam vám, overte si, či svoj domáci počítač máte v poriadku. O firewalloch, antivírusových a iných bezpečnostných programoch sa dočítate na mnohých weboch. Ak nemáte čas učiť sa takú látku, nájdite si niekoho, kto sa vám o počítač bude starať. Nestačí raz, treba pravidelne. Aspoň raz za mesiac.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rada "vyhýbajte sa stresu" je nanič, vraví psychiater

Rady, ako sa v dnešnej dobe nezblázniť.

Bugár odkázal Kiskovi, že nemá vynášať, lebo sám zle dopadne

Prípad údajného vydierania exprezidenta rieši NAKA.


Už ste čítali?