Test: Okuliare na ochranu krčnej chrbtice

Autor: Miro Veselý | 21.7.2014 o 8:02 | (upravené 22.11.2016 o 21:57) Karma článku: 10,70 | Prečítané:  9613x

Otestoval som okuliare s hranolom. Umožnia sledovať televíziu, alebo tablet pričom nemusíte mať podloženú hlavu. Môže to pomôcť pri bolestiach krčnej chrbtice. Je to dobrý nápad? Je to bezpečné? Oplatí sa ich vôbec kupovať? Všetko

Pred viacerými rokmi bežal skvelý film Kým si po nás príde (The Bucket List). Všimol som si v ňom špeciálne okuliare na sledovanie televízora poležiačky. Spomínam si, že som potichu závidel. Vyzeralo to neuveriteľne lákavo. Ľahnete si na posteľ celkom rovno a môžete vidieť pred seba.

Nedávno som taký špás objavil na potulkách po ebay. Koho by to zaujímalo, hľadá "Prism Angled Glasses" a podobné výkriky. Cena sa pohybuje okolo 5 až 7 eur, často aj s poštovným. To stojí za pokus. Investoval som a teraz vám prinášam súhrnnú správu. :-)

Test v praxi

Je zvláštny pocit pozerať na film celkom poležiačky. S týmito okuliarmi to je možné a z pohľadu krčnej chrbtice aj veľmi príjemné. 

Predajcovia tieto okuliare odporúčajú na pozeranie televízora, čítanie kníh, alebo pozeranie na tablet. Vždy nájdete obrázok šťastného ležiaceho, ako nadšene cez tieto okuliare konzumuje zábavu. Je to naozaj až tak kúl?

Problémov je viac, než výhod

Nenaleťte. Použitie týchto okuliarov na blízke objekty (tablet, čítačka, kniha, mobil) je veľmi nevhodné. Pár minút sa dá. Dlhodobejšie čítanie týmto spôsobom neodporúčam.

 1. Nejde o profesionálne nastavený optický systém. Zrkadlá nemajú dokonale centrovanú optickú os. Pre blízke ciele, čítanie a ostrenie si môžete značne "rozhodiť" nastavenie očí. Rýchla únava zraku by vás na to asi upozornila prostredníctvom bolestí hlavy skôr, než si naozaj poškodíte zrak. Ktovie.
 2. Bolo by problematické použiť k tejto radovánke dioptické okuliare, ak ich potrebujete. Dôvod je ten, že vo vnútri je málo miesta. Tlak by bol nepríjemný. Navyše takto "nadstavený" optický systém bude značne nevyladený.

Takže z hry vypadli blízke ciele. Poďme mieriť do ďaleka. Typickým cieľom je televízia. Aj tu okuliare strácajú nečakane veľa bodov. 

 1. Nedokonalosť optického systému môže pri dlhodobom a častom používaní poškodiť zrak. Stále hovoríme o hračke za pár eur. Nikto vám nepredáva opticky presne kalibrovaný systém. Je to plastový výlisok. Optická os každého hranolu smeruje trocha inde. Tým pádom vás okuliare nútia veľmi jemne škúliť. Navyše ak sa balík v pošte na pár týždňov lisuje s inými, môžete okuliare rovno po prijatí pošty hneď vyhodiť.
 2. Pozorovací uhol okuliarov je úzky. Pri bežnom pohybe hlavou presmerujete oči a vidíte. Tento systém vás núti mať hlavu v pomerne presnej polohe, inak neuvidíte. Krčná chrbtica teda síce netrpí tak, ako keď je podložená vankúšmi, ale aj pohodlie vyzerá inak. 
 3. S bodom 2 súvisí aj bod tri - očami sa budete dívať takmer stále len na jeden bod. To oslabí aj okohybné svaly. Normálne totiž očami zameriavame stále trocha inde. S touto pomôckou sa dívate už len dopredu.
 4. Okuliare sú ťažké. 90 gramov síce nie je veľa v ruke, ale ak veľká časť hmotnosti tlačí na váš nos a to na dvoch konkrétnych bodoch...  

To sú všetko vážne argumenty, prečo tieto okuliare nekupovať

Inými slovami: pre zdravého človeka neodporúčam používať takýto optický systém. Ani krátkodobo.

 • Nie som lekár, ani optik, nemusíte moje odporúčanie brať vážne.
 • Ale ak koketujete s myšlienkou kúpiť si niečo také, prosím, poraďte sa s optikom. 

Je možné, že v diskusii k článku padne viac odborných argumentov.

Kedy sa používať možno oplatia

Myslím si, že tieto okuliare sú vhodné presne na to, čo sme videli vo filme Kým si po nás príde. Ak je človek po úraze, alebo má veľmi vážne problémy s chrbticou, alebo bolesti chrbta. Potom môže stáť za úvahu krátkodobo používať aj takéto zariadenie. 

V takom prípade však považujem za nie oveľa drahšie riešenie inštalovať LCD monitor / televízor na strope. Iste, vyzerá to podivuhodne, ale je to logickejšie, ak už niekto musí pozerať filmy dlhodobo z lôžka. 

Záver

Okuliare na sledovanie televízie v horizontálnej polohe sú skvelý nápad. Fakt! Okamžite zaujmú asi každého, kto už zažil situáciu, v ktorej je postihnutý odkázaný na opateru. Žiaľ ani u ľudí so zníženou schopnosťou pohybu nie je tento zázrak bezpečný. Ak by ste ich nasadili človeku, ktorý si ich nevie sám a často napraviť, hrozilo by, že sa mu vytvoria na nose dekubity. Tlak je na to dostatočný, stačí už len dosť dlhý čas.

Pre zdravého človeka sú nevhodné, pretože riziko poškodenia zraku nestojí za sporný benefit, ktoré prinášajú. Preto mám nasledovné tipy:

 1. Nepozerajte televízor ani filmy v posteli.  
 2. Nečítajte v posteli. 
 3. Neseďte v rôznych kreslách, ktoré nútia aby ste mali zhrbenú chrbticu.

Posteľ je určená na spánok. 

Priznám sa, výsledok tohto testu ma trocha mrzí. Tajne som dúfal, že by s takýmto nástrojom bolo možné sledovať filmy, či prednášky priamo z postele. Asi si musím nechať zájsť chuť. Okuliare síce nevyhodím, ale budem dúfať, že ich nikdy nebudem potrebovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci

Náklady na letovú hodinu majú americké F-16 rádovo vyššie ako gripeny.

ŽENA

Kúpete sa s deťmi a chodíte pred nimi nahí? Čo znamená nahota doma

Dokedy je v poriadku kúpať sa s deťmi?

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Je to najveľkolepejšia telenovela akú Biely Dom doteraz vysielal.


Už ste čítali?