7 tipov ako schudnúť

Autor: Miro Veselý | 10.10.2017 o 20:49 | Karma článku: 8,27 | Prečítané:  4578x

Schudnúť sa dá rôznymi spôsobmi. Niektoré však predvídateľne vedú k neúspechu. Preto je dobré poučiť sa z chýb iných a pustiť sa do práce podľa overeného plánu. Tento článok píšem po šťastných trinástich rokoch, čo som schudol.

Buďme realisti. Ak niekto priberie, zvyčajne to trvá nejaký čas. Ten čas tučnenia býva pomerne príjemný. Zvyčajne až bezstarostný. Tučnejúci človek sa nestará ani o základné a všeobecne známe odporúčania, či poznatky.

 • Nestará sa o výživu. Buď jedáva nepravidelne, alebo veľa. Čo si budeme hovoriť – každý vie, že tá torta, klobása, či veľký vyprážaný rezeň nie sú celkom ideálnou stravou. O čipsoch nehovoriac...
 • Nestará sa o pohyb. Väčšina tučnejúcich sa postupne čoraz menej hýbe. Všetci vieme, že by sa malo aspoň trocha chodiť. Vždy je však na práci niečo iné.
 • Nestarať sa je pohodlné. Netreba sa nič učiť. Netreba sa namáhať. Nejako bude.

Váha postupom rokov stúpa. Neskôr pribúdajú aj rôzne zdravotné ťažkosti. Potom príde tá chvíľa a tučný človek začne chcieť, aby schudol. Lenže už má návyk, že sa netreba nejako zvlášť starať, učiť, ani namáhať. Preto siahne po najjednoduchšom riešení. Prečíta si niekde v časopise článok o tom ako na to. Zvyčajne je to nejaká divoká diéta. Diéta sa chvíľu dá vydržať, ale tu hovoríme o celoživotnom probléme. Ak totiž po skončení diéty náš dočasne schudnutý občan prejde nazad ku klasickému životnému štýlu, zas priberie. A potom sa zas pýta, ako schudnúť.

Obézny muž, ilustrácia, akvarel Ľubica Balentová.

Preto som napísal veľmi podrobný článok Ako schudnúť. V ňom nájdete desiatky konkrétnych bodov a krokov, ktoré vám pri chudnutí určite pomôžu. Z nich vyberám týchto

7 najdôležitejších tipov ako úspešne schudnúť

1. Jedzte pravidelne 3 alebo 5 krát do dňa.

Železná pravidelnosť pri jedle je absolútne nutnou podmienkou. Žiadne maškrtenie pomimo. Ak túto podmienku nedodržíte, zvyčajne to dopadne tak, že celý deň dohromady nezjete nič a potom večer všetko.

Ako to ale zariadiť, aby ste nezjedli priveľa jedla v rámci jedného jedenia? Na to je tip 2.

2. Pred každým jedlom si dajte zeleninu.

Tá funguje podobne, ako chirurgická bandáž žalúdka. Jednoducho ak zjete kaleráb, tak druhé jedlo vám s prehľadom postačí. Najete sa dosýta a pritom budete chudnúť. To ani nehovorím o tom, že zelenina je zdravá.

Môžete si pozrieť toto video. V ňom hovorím o zelenine pred jedlom viac podrobností.  

Samotné jedenie by ešte nestačilo. Ak pravidelne popíjate vodu, pomôže vám to aj s pocitom sýtosti. Preto:

3. Dodržiavajte pitný režim.

Je potrebné, aby ste za deň vypili niečo okolo dvoch litrov vody. Presné číslo sa odvíja od vašej telesnej konštitúcie. Môžete si to vypočítať v kalkulačke BMI – tá vám vyráta nielen BMI, ale aj odhad, koľko by ste mohli zjesť, vypiť a pri akej tepovej frekvencii, prepytujem, cvičiť.

Nie, nie je to presný výpočet. Ale mať nejaké čísla v rukách na začiatok je lepšie, než tápať.

Hneď ako takto upravíte svoju stravu, telo pomaly prestane priberať. Vy však chcete vypáliť ten tuk v bruchu. Na to vám pomôže rýchle dýchanie. Preto bod 4 znie:

4. Denne sa hýbte.

Tréner by za vami asi najradšej pískal píšťalkou a hnal vás s činkami v batohu poklusom do kopca. No na chudnutie vám úplne stačí, ak si dáte rýchlu chôdzu. Pol hodinku až hodinku denne. Viac nepotrebujete.

Choďte pri správnej srdcovej frekvencii a výsledky rozpoznáte na svojom opasku už tak za 10 dní - často mi píšu ľudia, čo to skúsia a dajú dole aj 4 centimetre. No a tuk z pásu je tuk. Nie voda. 

Lenže na rovinu - zbavili ste sa veľa príjemných vecí a namáhate sa jedením menej pohodlnej stravy a musíte cvičiť. To vyčerpáva. Preto bod 5 bude povinný:

5. Psychohygiena.

Pod tento bod skúsim lopatkou pozametať všetky omrvinky, ktoré iste poznáte z iných psychologických článkov.

 • Čo najviac znížte stres – s ním sa chudnutiu (ani tráveniu a metabolizmu) nedarí.
 • Spite primerane.
 • Venujte sa relaxácii a hľadajte zdroje radosti. Predsa len pri chudnutí budete zažívať istú mieru nepohody. Toto nesmiete, tamto musíte... Tak to treba nejako vyvážiť inými radosťami.
 • S tým súvisí aj to, že by ste sa mali prednostne stretávať s ľuďmi, s ktorými sa dobre cítite.
 • A ak si nechcete zvyšovať frustráciu a depresiu, tak z mobilu vymažte sociálne siete a vypnite notifikácie.

Dobrá relaxácia vám výdatne pomôže. Napriek tomu je chudnutie ťažké. Zaručene prídu slabé chvíle. Situácie, kedy budete musieť zapnúť svoju motiváciu naplno. Vydrží to? Preto bod 6 naväzuje:

6. Úplne presne pomenujte, prečo to celé vlastne robíte

Chudnutie je náročné obdobie v živote a vy musíte vydržať možno rok v takom režime. Po schudnutí bude dokonca treba trocha pridať šport. To chce riadnu dávku výdrže a motivácie. Je dobré, ak si vopred nájdete odpoveď na to, prečo to vlastne celé chcete podstúpiť.

 • Nepomôže strach z choroby – strach oslabne.
 • Nechudnite preto aby ste stihli nejakú udalosť. Svadba, promócia či sezóna plaviek skončí a boli by ste bez motivácie.
 • Nechudnite preto, aby ste sa zmestili do starých riflí zo strednej školy. Môže to byť nerealistický cieľ – postava sa dospievaním zmení. Potom môžete bojovať a stále bez úspechu.

Je dobré, ak motív pre ktorý sa rozhodnete chudnúť bude silný a v čase trvalý. To vás bude motivovať. Ale ani to niekedy nemusí stačiť. Stáva sa, že človek pod vplyvom aktuálnych problémov zabudne na iné svoje predsavzatia. Najmä, ak sú nepohodlné. Preto siedmy bod znie:

7. Udržte zameranie pozornosti

Nedovoľte, aby vás rozptyľovalo príliš veľa podnetov. Pozornosť sa dá nečakane ľahko oslabiť. Rýchlo zabudnete že chudnete a zrazu zistíte, že na návšteve vyjedáte plech koláčov. Pripomínajte si svoj zámer schudnúť. Čítajte knihy a časopisy o chudnutí a zdravej výžive. Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí už žijú tak, ako sa chcete naučiť. Môžete sa zúčastniť diskusií vo fóre s ľuďmi čo chudnú.

Najmä si nedajte vnútiť chybné rady od ľudí, čo sa v tom nevyznajú.

Tí vám možno budú tvrdiť, že to chudnutie už preháňate. Že sa nemáte trvale zamestnávať témou chudnutia, plánovaním a uvažovaním o tom čo jesť a ako cvičiť. Že je to choré, ak niekto stále „dáva pozor“. Také rady vás rozleptajú. Ak totiž prestanete dávať pozor, zvyčajne čoskoro siahnete k starým zvykom. K pohodliu bez pravidelného cvičenia a k ľahostajnému prístupu k jedlu. Výsledok sa volá jojo efekt a je to to posledné, čo chcete.

Takže začnite chudnúť s rozvahou. Získajte dostupné informácie a potom sa podľa nich zariaďte. Všetko, čo potrebujete vedieť je na mojom webe www.chudnutie-ako.sk prístupné bezplatne. Ak sa rozhodnete začať, držím palce. Je to správne rozhodnutie.

A tak motto na záver znie: Na chudnutí je najhoršie to, že si nemôžeme najať niekoho, kto by chudol za nás. Jáj, to by bol život!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?


Už ste čítali?