Prečo je tak veľa rôznych výživových štýlov?

Autor: Miro Veselý | 27.10.2017 o 7:54 | Karma článku: 3,16 | Prečítané:  767x

Poznáte to aj vy. Nízkosacharidová diéta, nízkotučná diéta, paleo, oddelená strava, CKD, atkinsova, dukanova... Diét je toľko, koľko je tučných. A každý expert na výživu vám povie niečo celkom iné. Prečo je taký chaos?

Odpoveď je jednoduchá: pretože tuční chcú čítať o diétach. Chcú schudnúť. A preto je toľko rôznych rád. 

Poďte sa chvíľu hrať, že ste šéfredaktorom časopisu, alebo veľkého knižného vydavateľstva.

Práve ste vydali knihu, (alebo článok) v ktorom známy autor napísal presný postup chudnutia. Je to klinicky overený postup. Funguje. Ale...

...ale budúci týždeň vo vašom časopise potrebujete v rubrike o chudnutí zase napísať nejaký článok. Prípadne budúci rok musíte vo vydavateľstve vydať ďalšiu knihu o chudnutí. A tu je ten háčik: nemôžete zas vydať článok, či knihu, ktorá by inými slovami hovorila znova to isté. To vaši čitatelia už videli. Chcú nový text. 

  1. Našťastie nájdete ďalšieho odborníka, ktorý sa na vec díva trocha inak. Nemyslí si, že by overená klasika bola tou správnou cestou. Nazdáva sa, že problémom sú trebárs... Napríklad prílohy k jedlám. Postaví diétu a šup! Máme nový článok. Nový pohľad na veci. 
  2. Lenže o týždeň je treba nový článok. Redakcia preto nájde ďalšieho odborníka, ktorý prisahá na to že stačí významne obmedziť tuk v strave. Hurá, máme článok!
  3. Ďalší týždeň rubriku píše tréner a ten povie, že jedlo nie je až tak dôležité, ako pohyb.

A takto postupne v časopise či v knižnom vydavateľstve pribúdajú nové a nové informácie o strave. Prakticky nikto v redakciách nevie, ktorý z prístupov je správny. 

Medzi čitateľmi potom vznikajú tábory. Niektorí zaprisahane veria ryžovej diéte a iní zas pšenicu označia za koreň všetkého zla.

Vzniká tak informačný chaos a ten prerastá do apatie. Je pohodlnejšie neriešiť nič, "kým sa vedci nedohodnú, budeme jesť klobásy". Potom sa ľudia pri chudnutí dopúšťajú rôznych chýb. Boja sa príloh, niekedy dokonca aj normálnych porcií. Alebo sa príliš sústredia na to, čo robia iní. Tomu som sa venoval v článku nástrahy a pasce pri chudnutí.

Najhoršie asi je na tom nezúčastnený človek. Taký, ktorý by chcel schudnúť. Ten si často potom nedokáže vybrať. Komu veriť? Práve takto vzniká chaos v informáciách o výžive.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Brexit môžeme posunúť, ale prečo by sme to robili, pýta sa Brusel

V Bruseli sa nikomu do nových rokovaní nechce.

SVET

Minúta po minúte: Mayovej vládu čaká hlasovanie o dôvere

Mayová odmietla, že by jej vláda mohla zrušiť brexit.


Už ste čítali?