Ako sa vyhnúť jojo efektu?

Autor: Miro Veselý | 1.11.2017 o 8:37 | Karma článku: 3,36 | Prečítané:  1128x

Diéty, hladovky a iné nešťastné pokusy zbaviť sa veľkého brucha zvyčajne vedú k schudnutiu a následnému znovapribratiu. Volá sa to jojo efekt. Čo proti nemu?

Jojo efekt je pomenovaný podľa hračky jojo. Váha človeka čo chudne pekne spadne dole a potom sa tam akoby odrazí z vyletí zas hore. Pri chudnutí sa jojo efekt vyskytuje často. Preleťme si teraz ako vzniká a ako sa mu vyhnúť. Rozložím to na tri roviny:

  1. Metabolizmus a hladovanie
  2. Psychika a hladovanie
  3. Neinformovanosť alebo planá nádej

U každého môže byť v hre iný pomer dôvodov. Niekto na jojo efekt doplatí vinou spomalenia metabolizmu, iný vinou túžby. Väčšinou sa ale na výslednom pribratí podieľajú všetky príčiny. 

Metabolizmus a hladovanie

Najznámejší dôvod pre vznik jojo efektu je spomalený metabolizmus. Ten sa spomalí najmä hladovaním. Často stačí že si výraznejšie a svojvoľne znížite prídely jedla. A je zle!

Telo na nedostatok zareaguje tak, že "spomalí čo môže" aby energiou šetrilo. Pritom síce pustí aj tukové zásoby, ale neochotne. Preto sa pri hladovke stráca zvyčajne najprv voda a neskôr aj aktívna telesná hmota. 

Inými slovami sa teda pri nedostatočnej strave telo poškodzuje. Menia sa metabolické procesy a na regeneráciu sa berie zo svalov či kostnej hmoty. Aby sme sa rozumeli: to nie je dobré. To je záchranný mechanizmus na prežitie. Ak to nasadíte ako zbraň na chudnutie, vypomstí sa vám to. 

Takto "spomalené" telo začne šetriť energiou. Neskôr aj miniatúrne porcie jedla budú stačiť na to, aby ste pribrali. 

  • Pre zdravú ženu je nejakých 80 až 100 gramov ovsených vločiek zvyčajne primerané množstvo. 
  • Žena po rôznych hladovkách a diétach by už pri porcii 50 gramov mohla začať priberať. 

Preto sa pri obmedzení jedla zvyčajne časom chudnutie zastaví a človek začne priberať, aj keď jedáva málo. Čo je horšie, väčšinou ľudia spravia pár diétnych chýb a váha raketovo letí hore.

Čo proti tomu? Nesnažte sa schudnúť výraznejším obmedzením jedla. Nefunguje to dlhodobo. Je to podložené na štatistike miliónov ľudí. Skúsil to už každý, kto je tučný. 

Psychika a hladovanie

Druhý dôvod je v hlave. Predstavte si, že sa rozhodnete ísť na diétu, či dokonca nejakú hladovku. Už za pár dní sa telo začne správať celkom zdravo a normálne: začne túžiť po jedle. Aj to je obranný mechanizmus. Čím dlhšie hladujete, tým ťažšie sa vám bude odolávať. 

Potom vám "rupnú" nervy a začnete jesť. Možno sa ani nedokážete zastaviť, tak môžete byť zažiadaní. 

Čo proti tomu? Nechoďte do extrémov. Šetrite si psychiku len miernou záťažou. 

Neinformovanosť alebo planá nádej

Tretí dôvod, ktorý je ale asi na začiatku je neznalosť. Kto nevie, že hladovka nie je dobrý nápad na chudnutie, doplatí na to. 

Horšie je, že dnes už sa vie, že to nie je cesta, napriek tomu mnoho ľudí napriek tejto znalosti skúsia drasticky znížiť energetický príjem. To je ale rovnaké, ako keby to nevedeli. 

Čo proti tomu?

Jojo efekt sa dá zvládnuť. Spravte toto:

  1. Nezačnite chudnúť, kým nemáte jasný plán na chudnutie. Nie je dôležité, ktorým výživovým štýlom sa budete riadiť. Vyberte si ale taký, ktorý sa dá držať trvale. 
  2. Chudnutie nie je akcia na obmedzené časové obdobie. Schudnutie je len prvý a ľahký krok. Po schudnutí nasleduje zvyšok života a počas neho chcete byť štíhli tiež. Preto musíte aj po schudnutí dodržiavať racionálnu stravu (alebo iný druh stravy ak ste si ho vybrali). 
  3. Chudnite tak, že zvýšite metabolický obrat. Jedla si naložte skoro normálne a energetický výdaj navýšte rýchlou chôdzou. 
  4. Po schudnutí málinko pridajte jedla a výrazne navýšte šport.

Teraz už vidím tie smutné oči v niektorých tučných tvárach. To už nikdy nemám jesť tú pečenú hus? Tortu? Buchty? 

Odpoveď je mrzutá: Nie. Ak ste boli tuční, tak nie. Tučný človek ľahko spadne do starých koľají a z malej výnimky sa stane sled veľkých žraníc.

Ak teda chcete poraziť jojo efekt, začnite hneď chudnúť tak, aby nevznikol.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Brexit môžeme posunúť, ale prečo by sme to robili, pýta sa Brusel

V Bruseli sa nikomu do nových rokovaní nechce.

SVET

Minúta po minúte: Mayovej vládu čaká hlasovanie o dôvere

Mayová odmietla, že by jej vláda mohla zrušiť brexit.


Už ste čítali?