Ako zlepšiť osobnú produktivitu? Ušami

Autor: Miro Veselý | 26.11.2017 o 17:07 | (upravené 26.11.2017 o 17:13) Karma článku: 3,02 | Prečítané:  652x

Ak sa v práci, či doma neviete dobre sústrediť na prácu, mám tu pár tipov. Osobnú produktivitu totiž niekedy narušujú hlúposti, ktoré si ani neuvedomíme, že nás rušia.

Už dávno vieme, že ak chcete spraviť nejakú prácu, najlepší spôsob je začať pracovať a neprestávať s tým. V dnešnom svete však nečakane veľa vecí odvádza pozornosť preč od práce. Pritom fragmentovaný čas je málo efektívny a oveľa rýchlejšie sa vyčerpáte.

Najmä, ak sa nám nechce robiť - to potom siahame po rôznych rozptyľovátkach celkom ochotne. Pustíme si hudbu v nádeji, že aspoň časť hlavy bude na diskotéke, zatiaľ čo tá druhá zarába...

Základ: Vypnite rádio a televízor. Viem, niektorí ľudia majú pocit že sa im lepšie robí, ak v pozadí beží "kulisa" v podobe rádiového vysielania či nejaké správy. No ak pracujete na konkrétnej úlohe, váš mozog potom musí trvale filtrovať podnety. Aj keby to bola len čistá hudba, aj tá moduluje vaše emócie a náladu.

Možno máte pocit, že pustené rádio vlastne ani nevnímate. To však je len pocit. Rozhlasové aj televízne stanice vedia presne, ako upútať aj takto filtrovanú pozornosť. Jednoducho obídu vaše filtre a vnútia sa. Ako?

  • Rozhlas: Naliehavo znejúci hlas moderátora, ktorý takmer kričí od nadšenia. Alebo fakt nepríjemne škrieka. Je to odporné, ale správa prijatá. 
  • Televízia to isté. Plus čo najčastejšie blikanie obrazom. Oko je zvyknuté, že vníma najmä rozdiely a pohyb. Preto v TV už veľmi nevidíte dlhé zábery.

Takže najjednoduchšie je vypnúť médiá. 

Okrem toho nás často vyrušuje mobil, alebo rôzne správy na počítači. Aj to je vhodné vypnúť! Znova platí - aplikácie ako Facebook, či iné vás otravujú celkom zámerne a premyslene. Všimnite si, ako ťažko sa vypnú naozaj všetky notifikácie z Messengeru.

A keď ich naozaj vypnete spravíte, bude aplikácia stále otravovať, že je vypnutá.

Opakovaným pípaním vo vrecku sa vytvára postupná závislosť. Obeť nadobudne pocit, že to inak ani nemôže byť. (Je to jedna zo základných manipulatívnych techník - častá aktualizácia, pripomínanie sa, otravovanie.) 

Akonáhle ste sa zbavili takýchto podnetov, môže nastať ešte problém priveľkého ticha. Alebo vás môže rušiť brechajúci pes.

Ak žijete pri obchode s potravinami, tak tam "milovníci" psov každých pár minút nejakého nechajú brechať a škrtiť sa 20 minút na remienku. 

Technicky by sa dalo uvažovať o štupľoch do uší, ale to nebýva ideálne. Aj keď niektoré sú efektívne (napríklad Flare Audio ISOLATE) úplné ticho tiež nemusí byť optimálne. 

Potom sa osvedčilo proti tichu a príliš štrukturovaným zvukom nasadiť protizvuk. Napríklad zvuk kaviarne. Môžete hneď zadarmo skúsiť na stránke coffitivity.com. Ak sa vám v takom zvukovom prostredí robí dobre, môže to bežať dookola. Alebo skúste asoftmurmur.com, alebo noisli.com kde sa dajú namiešať rôzne zvukové kulisy. Les, vtáky, vietor, kozub, dážď... 

  • Tip: takýto zvuk niekedy môže napomáhať aj pri lepšom zaspávaní. Skúste si pustiť zvuk dažďa.. Niekedy to prebije základný ruch z ulice a mozog tak odrazu dokáže odfiltrovať všetko. 
  • Tip: dlhšiu nahrávku si môžete dať do mobilu a pustiť na slúchadlá ako MP3. Nerušíte okolie a okolie nebude rušiť vás. 

Vyskúšajte si, či sa vám pri takto štrukturovanom a nerušivom zvuku nebude dariť lepšie sústrediť sa na prácu. Ak budete mať lepšie výsledky, tak sa vám zlepší produktivita. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?