Ostré varovanie pred sviatkami

Autor: Miro Veselý | 22.11.2017 o 12:26 | Karma článku: 8,12 | Prečítané:  2615x

Ako si užiť sviatky tak, aby sme po sviatkoch nemuseli chudnúť? Odpoveď je jednoduchá, ale niekedy takmer nedosiahnuteľná. Ako na to? Nepodľahnite panike (a marketingu)!

Ešte sme sa nezotavili z minuloročnej reklamnej masáže na sviatky a už ich tu máme znova. Z ampliónov v obchodných centrách sa už zas valia účelové melódie. Celý svet kričí KUPUJ - IDE VOJNA ZVANÁ SVIATKY!

 • Všade trčia stromčeky a darčeky veľkosti autiaku.
 • Malé cenovky sú prelepené veľkými zľavami.
 • Keď nekúpiš hneď, potom už nebude!
 • Zober aj toto, zíde sa! Tuto aha, akcia! Dopraj aj vašim.
 • Prikúp!

Jednoducho profesionáli na marketing presne vedia čo majú spraviť, aby ľudia začali ako mravce do mraveniska znášať tovar na celú zimu. 

Mnohí kupujú pre seba, ale aj pre návštevy. Pre rodinu. Na návštevu. Pre istotu. Do rezervy. Do železnej rezervy. A monštrózne košíky v nákupných centrách vás konečne prestanú vysmievať svojou zúfalou prázdnotou. 

Včera sme boli v neďalekom nákupáku K1 v Kittsee, čo je aj pekný peší výlet z Bratislavy. Síce utorok, ale v potravinách to vyzeralo ako pred vojnou. Niektoré regály prázdne, vykúpené všetko kde bola trocha lepšia cena. Víkend musel byť drsný. 

Čo je však horšie, tovar, ktorý takto niektorí už začali nakupovať sa hromadí doma. A tu nastáva problém. 

Ak sa vám doma začne hromadiť potrava, asi ju plánujete zjesť. A tak pekne naaranžujete všetky tie štedré dobroty, ktoré zo sviatkov majú spraviť Sviatky. 

 • Koláčiky, keksíky, krekry, chlebíčky, údené, cukríky, salónky. To všetko je na očiach. Len si zober. Doložíme.
 • Aby to nestačilo, každý vás ponúka. Doma, na návšteve u susedov, rodičov, prarodičov, švagra... Akože zabudni na to, že by si odišiel a neochutnal omamin krémeš. To by nemdopadlo dobre, mysli na to, že má sekeru!
 • Okrem toho sa, samozrejme, podáva jedlo. Aby bolo sviatočné, tak viac, mastnejšie, viacchodovejšie.

Tento ošiaľ niekedy trvá aj mesiac - takmer celý december a následné dojednanie zásob prvý týždeň až dva v januári. 

Potom sa jedného dňa postavíte na váhu a s hrôzou zistíte, že ukazuje o 6 kíl viac. Dokelu - a to je tá najnovšia, ktorú ste si kúpili pod stromček. Tajne ste dúfali, že ak už bola tá váha tak strašidelne drahá, mohla by vážiť trocha ohľaduplnejšie. A ona nie. Nič, pôjde na reklamáciu. 

A tak začne horúčkovitá panika a s ňou večná otázka ako schudnúť? Podľa možnosti rýchlo, ak sa dá vyberať!

Chcete tomuto scenáru predísť?

Navrhujem vám tento postup:

 • Ujasnite si, koľko s vašou rodinou potrebujete jedla. Zásobte sa normálnymi surovinami.
 • Možno 50 hodín nebudú otvorené chrámy konzumu. Nebojte sa, aj ked nemáte zásoby na pol roka, neumriete od hladu. 

Jednoducho sa pripravte na pokojné obdobie. Netreba to zmeniť na ošiaľ obžerstva. Ostatne obžerstvo je hriech, takže stačí to trocha myšlienkovo dotiahnuť.

Neskúšajte taktiku více téhož! Nefunguje.

Niektorí ľudia komunikujú chybne.

 • Niečo povedia a nikto ich nepočúva. Tak to povedia znova, hlasnejšie alebo dlhšie. Nič. Tak to povedia krikom. Stále viac hlasitosti a slov, ale žiaden účinok. 
 • Chcú schudnúť a nasadia diétu. No za chvíľu sú tuční. Tak nasadia inú, tvrdšiu diétu. Nič! Tak ešte pritlačia... No stále sú tuční. 

Táto technika neprináša výsledky. Takisto vám viac jedla nedá viac lásky a pokoja.

V minulosti bol nedostatok. Na sviatky sa preto celkom logicky spravilo niečo mimoriadne. Napríklad sa upieklo kura. Udalosť. Potom sa sviatky zapísali do pamäti ako celkom mimoriadna situácia. To bolo vtedy, keď bolo na stole mäso. Lebo bežne cez týždeň sa na Slovensku jedávalo oveľa striedmejšie. Keby som nevedel, že za to dostanem po nose, tak by som napísal, že takmer vegánsky. 

No dnes sú po celý týždeň denne bežne na stole jedlá, ako bývali kedysi len na sviatky. Ako potom chcete odlíšiť sviatočné jedlo?

 • Viac opiecť hus, aby bola červenšia?
 • Opiecť každému po dve husi? 

Zvýrazniť chuť sviatočne sa nedá - veď dochucovadlá sú dnes v takmer všetkom čo zjeme.

Práve toto je problém sviatkov. Aby to bola oná emocionálna "šleha", aby sviatkový narkoman dostal svoju dávku, musí sa prejesť. Niet inej cesty.

A ja vám odporúčam: toto si môžete odpustiť! Či?

Čo by ste povedali na taký scenár, že by ste celý december jedli normálne jedlá? Normálne množstvo, normálne zloženie. Cez hlavné sviatočné dni si doprajte trebárs jeden obed a jednu večeru niečo mimoriadne. Netreba sa obžrať, ale nemusíte jesť hneď len suchý cícer s kvapkou olivového oleja. Dajte si trebárs aj koláčik. Ale jeden. 

Mne trvalo skoro 10 rokov, kým som si uvedomil s úplnou pokorou, že jednoducho nemôžem robiť na sviatky to, čo robia ostatní. Ak teda nechcem po sviatkoch horúčkovito chudnúť. Tučný človek zostane aj po schudnutí stále ohrozený pažravosťou a nemiernosťou. Ale táto skúsenosť je ťažko prenositeľná. Napísal som, možno to niekomu pomôže.

Aj tak sa dajú osláviť sviatky. Zdravie sa vám za to poďakuje. A to je všetko, čo som chcel povedať. Viem, teraz sa v diskusii na mňa asi zosype hradba nesúhlasu, nepriateľstva a zloby. Som zvyknutý.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Jakuba Fila

Riadené preberanie moci padlo, chystá sa rozkol. Aká je situácia v Smere?

Tri scenáre vývoja v Smere.

Politológ: Snem je plne v rukách Fica, odíde skôr Pellegrini

Fico sa bojí alternatívnej strany k Smeru, vraví Mesežnikov.


Už ste čítali?