Nikdy som nedržal(a) žiadnu diétu

Autor: Miro Veselý | 3.12.2017 o 8:44 | (upravené 3.12.2017 o 8:56) Karma článku: 2,88 | Prečítané:  852x

V poslednej dobe sa stretávam s týmto tvrdením. Je to signál, že sa schyľuje na lepšie časy? Alebo len ľudia už vedia, čo majú povedať, ale robia si ďalej po svojom? Čítajte.

S diétami je problém.

Takže vysporiadajme sa s tým. Diéta znamená, že upravíme stravu tak, aby sme dosiahli určitý účinok. Žlčníková, šetriaca, výkrmná či redukčná - to všetko sú typické diéty. Ak zmeníme jedálniček tak, že bude vyhovovať princípom zdravej stravy, tak aj to sa dá označiť za diétne opatrenie (chceme byť zdravší).

Čo však nefunguje na diétach v súvislosti s chudnutím je skôr dočasnosť.

Človek si vyberie diétu, drží ju pár týždňov a dosiahne výsledok. Schudne do plaviek / svadobných šiat / či do dovolenky. Lenže potom sa vráti k pôvodnému životnému štýlu a zakrátko má svoje okrúhle kilá nazad.

 • Neriešme teraz otázku že diétou zvyčajne neschudneme len tuk - často ide dole svalovina, kostná hmota, niečo vody a tuk.. 
 • Pri opätovnom pribratí však človek už stratenú aktívnu hmotu už nezíska. Priberie nazad  len tuk a niečo vody. "Návrat" na staré "kilá" potom znamená že budete viditeľne aj objektívne tučnejší.  

Dnes sa na chudnutie používa viacero diét.

Aj v tomto smere panuje móda (!)

Keď som chudol ja (2003-2004) bola v móde ryžová diéta, hladovanie a vrcholil Atkins. Máme skoro 14 rokov neskôr. Dnes sú iné módne smery. Vrcholí paleo, stále zúria rôzne detoxikačné vlny, vlnky a programy. Stále je populárny nízkosacharidový režim. Nuž a tuční ľudia zvyčajne vyskúšajú viac-menej všetko z toho. Trocha to spľasne, ale potom zas vyskočí.

Potom sa rozprávame o chudnutí. O tom, že ten človek už:

 • Chudol podľa výživového poradcu (rozumej predajcu výživových doplnkov).
 • Skúsil Atkinsa, Dukana, Mačingovú, Tomanovú, Sipeky, Rašlovú a ešte zopár ďalších.
 • Dal sa nahovoriť na MLM biznis, aby mal lacnejší prístup k driákom na chudnutie. 
 • Skúsil biorezonanciu (netrklo ho, že lekár ktorý ho vyšetroval je tlstý ako pred zabíjačkou), akupunktúru, čínsku medicínu aj akési homeopatické kvapky.
 • Prešiel sacharidovými vlnami, skúsil spinning, HIIT, ryžovou diétou a hladovkou. 

No a rozprávam sa s človekom, ktorý je stále obézny. Rozhovor plynie ďalej a v tej chvíli zvyčajne zvyčajne zaznie tá veta:

...ale nikdy som nedržal žiadnú diétu!

A hovorí vám to človek, na ktorom vidíte, že to myslí úplne vážne. Zaujímavé teda je, že situácia je nová.

 • Ľudia už po rokoch osvety začínajú vnímať, že diéta nie je riešením. Dokonca majú asi pocit, že je trápne k diétovaniu sa priznať. Nechcú stratiť tvár.
 • Stále však podliehajú šikovnému marketingu. Stále majú pocit, že detoxikácia je niečo zdravé a že rôzne "moderné smery" nie sú diétou, keď majú pekne znejúci názov. 
 • Stále dúfajú, že možno predsa len je "niečo medzi nebom a zemou" o čom sa veľa nevie a možno by to mohlo pomôcť. Volá sa to aj magické myslenie a v 21. storočí už trocha prekvapí.  

Stále teda bude platiť, že vyvážená strava funguje. Podrobne som to popísal aj v článku Zdravá strava - čo to vlastne je? Ide o to, aby:

 1. živiny (bielkoviny, sacharidy, tuk) boli vyvážené vo vhodnom pomere a
 2. ich celkový "súčet" naplnil potreby vášho tela a
 3. k tomu mierny a primeraný pohyb.

V tej chvíli nemusíte o diétach ani uvažovať. Stačí nastaviť si taký režim a držať sa ho dlhodobo. Keď prestanete držať diéty, zvyčajne začnete mať normálnu postavu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.


Už ste čítali?