Ako vydať vlastnú knihu - sadzba a grafika - 3. diel

Autor: Miro Veselý | 13.12.2017 o 10:38 | (upravené 20.12.2017 o 11:04) Karma článku: 2,26 | Prečítané:  813x

Dnes sa pozrieme do sveta grafikov, sadzby, typografie a ilustrácií. Zamyslíme sa nad obálkou a zvážime, čo si viete spraviť sami a čo je lepšie zadať profesionálom. 

V ideálnom svete je na výrobu ideálnej knihy všetko ideálne. Skvelý redaktor. Perfektný autor. Známy grafik. Najlepší sadzač. Potom bude výsledkom podklad na perfektnú knihu.

Nežijeme v ideálnom svete. Všetci tí perfektní odborníci si totiž zapýtajú aj perfektné výplaty. No a my vydávame prvotinu. Knihu o ktorej ani nevieme, či sa vôbec bude predávať. Aký na to máte rozpočet? 20 tisíc? Potom si smelo môžete vyberať z tých najlepších. Ale to určite nečítate takýto článok.

Takže poďme z oblakov na zem. Aj na kolene sa dá vydať kniha. Ale ak je text slušný a kniha dokáže čitateľa osloviť, potom väčšie či menšie chyby o veci nerozhodnú. 

Je to tak vo všetkom - v hudbe, grafike, umení, programovaní ba aj pri žehlení:

 • Aby ste si dokázali zabrnkať na gitaru pesničku, tak to treba možno dve až štyri hodiny. Bude to ťarbavé, ale budete hrať. (Ja viem, tie pľuzgiere trocha budú bolieť...)
 • Po nejakom týždni či dvoch už bude hra celkom fajn. Ešte nie pre divákov, ale pre radosť áno.
 • Po pár mesiacoch už môžete hrať doprovodnú gitaru v kapele a bude to v poriadku. 
 • Ale teraz sa to zastaví. Ak chcete ísť do majstrovstva, bude potrebné investovať tisícky hodín cvičeniu. Až potom sa pomaly začnete zlepšovať smerom k virtuozite. 

To platí aj o tvorbe knihy. Na základnej úrovni viete vydať knihu aj sami. O pár chybách budete vedieť, o mnohých vôbec netušíte, že tam sú. No dotiahnuť to po všetkých stránkach na majstrovskú a bezchybnú úroveň, to je niečo ako virtuozita. 

Viem, v diskusii sa často ozvú odborníci, ktorí právom kritizujú, že v knihách sú dnes chyby gramatické, grafické, typografické... Je to tak! Lenže vydať knihu bez chýb je naozaj ťažké. Najmä s malým rozpočtom. 

Potom títo kritici zvyčajne navrhnú, že by bolo lepšie vydať len málo kníh, ale poriadne. Aby to boli najlepšie tituly a tie nech sú spravené tými najlepšími. Hmm. To je tiež dobrý argument. Ale nepomôže človeku, ktorý chce vydať svoju knihu a jeho rozpočet je už teraz mínus 700 eur. 

Takže aj keď sa na mňa znesie hnev odborníkov na vydávanie chýb, tu nájdete pár tipov ako z rukopisu spravíte podklad pre kovolisty. 

Na začiatku je holý text. Ak potrebujete aby tam boli ilustrácie, nájdite si grafika, alebo si to ilustrujte sami.

 • Obrázky a mnoho zložiek do dizajnu môžete kúpiť vo fotobanke. Napríklad na elements.envato.com kúpite od ilustrácií až po mockupy na propagáciu knihy (o tom si povieme v dieli o marketingu).
 • Môžete si ich nakresliť, alebo dať nakresliť u grafika. 
 • Môžete ich nafotiť, alebo dať nafotiť.
 • Môžete ich nedať. Nie každá kniha musí obsahovať obrázky.

Pri výbere ilustrácií myslite na to, že ak budú farebné, raketovo to zmení cenu za tlač a nároky na prípravu. Ak budú čiernobiele, budú v dnešnej dobe pôsobiť problematicky.

Grafický dizajn

Dizajn knihy je niečo, čo by vám správne mal spraviť špecializovaný grafik. Celkové rozvrhnutie textu a ilustrácií sa riadi nielen kompozičnými pravidlami, ale aj mnohými ďalšími zásadami. 

Dizajn vám zvyčajne spraví sadzač. Nebude to možno tip-top, ale stačí to. Sadzbe sa často venujú grafici a tak vám môžu pomerne kvalifikovane navrhnúť dizajn knihy a dodržia pritom aspoň základné kompozičné pravidlá, typografické pravidlá a mnoho (naozaj mnoho) požiadaviek na sadzbu. 

Typografia je ďalšie úskalie. Vhodná voľba písma, veľkosť, nastavenie riadkovania a mnoho ďalších háklivostí sú ďalšia samostatná odbornosť. Ideálne by vám typografiu mal navrhnúť profík. Aj túto prácu však môžete ponechať na sadzača. 

Ani veľké grafické štúdiá nie sú zárukou kvalitnej sadzby. Chyby presakujú aj od tých najznámejších vydavateľov. Niektoré kompozičné pravidlá totiž sú diskutovateľné - čo jeden grafik označí za správne riešenie, iný grafik vysmeje ako školácku chybu. A vy si vyberte, kto z nich má pravdu...

Klasickým príkladom nech sú odseky. Je zvykom každý odstavec textu oddeliť. V dobe písacích strojov sa používal tabulátor, alebo 5 medzier. V počítači to rieši štýl. Ale nemá zmysel oddeľovať už oddelený text - prvý odsek na stránke, prvý odsek po názve, prvý odsek po odrážkach a podobne...

 • Presne toto je príklad chyby, ktorú každý odborník môže právom napadnúť, ako hrubú typografickú chybu.
 • Presne toto je príklad chyby, ktorá vôbec neovplyvní, či čitateľ bude spokojný, alebo nespokojný.

Nuž a pri vydávaní kníh je príležitostí na takéto chybičky naozaj veľa. Vedeli ste, že správne by ste v knižnej sadzbe nemali používať tučné písmo (bold) ako zvýraznenie? 

Sadzba

Ideálne, ak vám to spravia v štúdiu. Jednoduchšie knihy si však iste viete navrhnúť aj sami. Ak máte k tejto tematike vzťah, asi najvýkonnejší program na sadbu je dnes Adobe InDesign. Prenajmete si ho na mesiac, alebo dva a máte v rukách silný nástroj. V cene prenájmu sú aj vcelku kvalitné písma, šablóny...

Kniha Jedálniček na chudnutie v sadzačskom programe vyzerá takto. Sádžem si to sám, knižnej sadzbe sa venujem myslím že od roku 1994 (Windows 3.1, AmiPro na počítači 386 s obrovskou štvormegovou pamäťou a 80 megovým harddiskom), táto práca ma baví. Návodov ako robiť sadzbu už nájdete po internete plno.

Stránkovú sadzbu však viete spraviť aj vo Worde, či inom textovom editore. Áno, bude to na tej knihe vidieť. Ale nebude to prekážka, ktorá by znemožnila čítanie. Oproti bežným textovým editorom však sadzačský program automaticky (ak to nevypnete) ošetruje mnoho typografických problémov ako sú vdovy, siroty, rieky a iné radovánky. Len ho musíte mať nastavený podľa slovenský typografických pravidiel, pretože ak ho necháte nastavený pre americké prostredie, tak tam sú celom iné pravidlá. 

 

Ak by ste si sadzbu robili sami, je zvykom:

 • Na prvej strane uviesť len autorov a názov.
 • Na druhej nič. Ja tam dávam len prehlásenie, že kniha neobsahuje product placement ani inú reklamu.
 • Na tretej strane sa zvykne zopakovať názov a autori. Tu však pribúda už aj podtitul a názov vydavateľa. Keď mám rebelský deň, názov knihy a autora tu už neopakujem.
 • Na štvrtej strane je tiráž. 
 • Na piatej už môže začať obsah, alebo nejaké výkriky recenzentov...
 • Potom sa už môže rozbehnúť normálna sadzba.

Skočte do obchodu a prelistujte si zo 10 dobrých kníh. Každá to má podobne, ale trocha inak a môžete to spraviť tak, ako sa vám to páči najviac.

Príklad ako vyzerá tiráž. Toto sú základné odporúčané informácie, vyššie na stránke je ešte uvedený rok vydania. Nie je povinné uviesť tlačiareň, ktorá to tlačila. Nie je povinné uviesť písmo, z akého ste robili sadzbu. Ale lepší sadzači to robia, tak prečo nie aj my?

Zopakujem ale ešte raz: Ideálne, ak vám to spravia v štúdiu, alebo si najmite grafika, ktorý vám knihu spraví podľa vašich predstáv. Keď pre nič iné, tak preto, že dať do knihy fotku, alebo ilustráciu nie je celkom jednoduché. Ak nemáte aspoň trocha kalibrovaný monitor, môže vzniknúť problém. Obrázok po vytlačení môže dopadnúť zle.

Obálka 

Obálka knihy je samostatná kapitola. Bijú sa tu rôzne koncepty. 

 • Z výtvarného pohľadu je čo najjednoduchšia vždy lepšia. 
 • Z pohľadu predaja môže prekvapivo predávať obálka menej vkusná, alebo preplnená. 

V každom prípade: na obálke musí byť uvedený názov a autor. Na zadnej stránke, ako sme už spomenuli v minulom dieliku nezabudnite na ISBN číslo a radšej zopakujte aj názov knihy a autora.

 • Pri návrhu obálky odporúčam aby ste sa obrátili na grafika. Nemusí to byť najznámejší slovenský autor. Aj študent grafiky vám asi dodá lepšiu obálku, ako keby ste si ju robili sami (pokiaľ teda nemáte aspoň základné výtvarné znalosti a vzdelanie.) Môžete si najať grafika na upwork.com. 
 • Môžete siahnuť po službe Fiver.com kde za pár dolárov môžete získať návrh. Zadajte to niekoľkým grafikom a dostanete niekoľko návrhov. Počítajte ale s tým, že mnohé budú zo šablóny a nesmie vás prekvapiť ak potom zistíte, že iná kniha má takmer rovnakú obálku. (To sa ale nedá vylúčiť nikdy, ani pri zákazke na mieru.)
 • Môžete si obálku zložiť, na internete je mnoho služieb, kde sa dá poskladať obálka z hotových šablón. Rovnako dobre poslúžia aj programy na to určené. Výsledok bude na 90% rovnaký, ako keby ste si to zadali cez Fiverr. Len sa musíte niečo učiť.
 • Na už uvedenej stránke s grafickými elementami je mnoho pekných šablón. Môžete ich využiť. 

Predtým, než sa začnete s obálkou a prípravami trápiť, konzultujte to s tlačiarom. Overte si, či viete dodať tlačové podklady v takej kvalite, akú požadujú.

E-booky

Rýchlo sa rozvíja aj trh elektronických kníh. Ak chcete, v tomto štádiu môžete vydať knihu aj ako e-book. Obídete prácnu časť týkajúcu sa sadzby a tlače. Ako obálka potom postačí aj technicky oveľa menej náročnejší obrázok. 

E-book si vyrobíte v programoch aj zadarmo. Internet je plný návodov, netreba nosiť vodu do dreva, ani les do mora. Avšak e-book ako taký je tak trocha problematické médium. 

 1. Trh e-bookov - akokoľvek rastie, stále je zúfalo maličký. Predáte teda pravdepodobne len zlomok počtu kníh oproti papierovej verzii. (Nemusí to platiť pre všetky segmenty trhu rovnako!)
 2. Ebooky sa ľahko kradnú. Jeden predáte a o pár hodín už koluje po internete. To sa síce deje aj s tlačenými knihami, ale na to viz bod 1. Z papiera sa to jednoducho lepšie číta. 

Audiokniha

Na záver som si ešte nechal variant, že to môžete vydať ako načítanú knihu. Tu platí to isté, čo sme si povedali o e-bookoch. Niečo predáte, ale bude to asi zlomok toho, čo predáte na papieri. 

Je mnoho ľudí čo počúva knihy len ušami (aj ja). Ale stále nás je málo. Náklady spojené s výrobou audioknihy sa vám nemusia vrátiť. Môžu. Pokojne to skúste. Ak to viete autorsky načítať, nákladom bude len váš čas a nejaký slušný mikrofón.

E-booky aj audioknihy sa u nás už predávajú bežne. 

Nuž a nabudúce už pôjdeme tlačiť. 

Zoznam všetkých dielov seriálu Ako vydať knihu:

 1. Príprava obsahu
 2. Vydavateľské záležitosti
 3. Sadzba a grafika
 4. Tlač
 5. Predaj a marketing
 6. Kam s tými miliónmi
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?