Pri chudnutí nejedzte: Med a sirupy

Autor: Miro Veselý | 13.6.2018 o 11:26 | (upravené 4.10.2018 o 14:32) Karma článku: 6,97 | Prečítané:  3316x

Čo by ste povedali na sériu článkov o potravinách? O tých, ktoré sa považujú za dobré, zdravé až senzačné pri chudnutí. No v skutočnosti sú celkom nevhodné. Toto je sladký prvý diel a v ňom zasadíme lepkavý úder medu a sirupom. 

Informácia o tom, že pri chudnutí je cukor nevhodný už prenikla asi ku každému. Na rovinu: málokomu sa taká správa páči. Sladké nám chutí a tak mnohí špekulujú, ako to obabrať. 

Ak je tu nejaký fanatický jazykovedec, tak áno, slovo špekulujú je jasný čechizmus a správne má byť: tukulujú. 

Preto každý, kto chce zlíznuť pri písaní trocha popularity píše o tom, že cukor síce nie, ale hnedý, či trstinový cukor áno. Alebo ešte radšej med. To je predsa senzačná správa - každý sa poteší. Nuž a taká správa sa páči aj nám, čitateľom. Nechceme počúvať zákazy. Chceme počúvať slovo nádeje.

Nádeje, že sa nám podarí chudnúť a nevzdať sa pritom sladkostí. Žiaľ, všetky sladké zložky potravy sa pri chudnutí prejavia zhruba rovnako: proces chudnutia sa sladením brzdí

Z cukru sa priberá

Samotný cukor (med, agávový sirup, melasa a podobné hrozienka) sa v tele rýchlo a ľahko môže zmeniť na obezitu. Čím viac toho prijmete, tým ľahšie. 

Samozrejme, ak veľa cvičíte, alebo pracujete manuálne, rýchly cukor je niekedy nutnosť. Pre tvrdo pracujúcich, alebo pre vytrvalostných športovcov platia iné pravidlá.

Ale pri chudnutí neberte celom vážne rady zo športového prostredia. Sú platné pre ľudí s celkom inou fyzickou záťažou. Zvyčajne aj pre ľudí, ktorí netrpia metabolickým syndrómom.

Cukor vyvoláva závislosť

Sladká chuť v nás vzbudzuje túžbu zjesť viac, pridať si a častejšie jedávať takéto jedlá. Vzniká tak bludný kruh závislosti. Čím častejšie nás poteší sladkosť, tým menšia potecha, ale tým väčšia túžba po poteche.  

Sladkosti majú schopnosť v mozgu stimulovať centrum odmeňovania. Žiaľ, každým jedením si na sladkú chuť zvykáte a o to menej je stimulované centrum odmeňovania. Aby dostalo svoju sladkú "šlehu", musí byť jedlo sladšie, viac, alebo častejšie.

Tip: Pozrite si článok o tom, že obezita javí často podobné znaky ako závislosť.

Sladením teda podporujete viac sladenia, viac jedenia a častejšie jedenie. Nič, čo by sa nám hodilo do rozpočtu. 

Záver

Nie, nechcem med, či javorový sirup démonizovať. 

Dáte si na ovsenú kašu jednu čajovú lyžičku? To asi nebude žiadny problém. Ale stačí vám jedna lyžička? Nedáte si dve? Alebo, ak sa nikto nedíva tak tri? Pretože to by už problém bol. 

Takže pri chudnutí sa nenechajte zmagoriť výrobcami, ktorí vám budú tvrdiť, že ich med, či trebárs brezový cukor fantasticky naštartujú vaše chudnutie. Nie, nenaštartujú.

Čo pri chudnutí potrebujete je práve disciplína. Ale to nie je vôbec atraktívne. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.


Už ste čítali?