Pri chudnutí nejedzte: Sušené ovocie (hrozienka, figy, goji...)

Autor: Miro Veselý | 24.6.2018 o 18:54 | (upravené 4.10.2018 o 14:14) Karma článku: 4,05 | Prečítané:  2615x

Sušené ovocie môže byť rovnako zradné, ako iné sladkosti. Pri chudnutí sa mu preto radšej vyhýbajte. Pozor aj na všeobecne prijímané "pravdy" o superzdravých potravinách. Často sú to len šikovné výmysly marketérov a predavačov.

Ovocie má pri chudnutí trocha problematické postavenie. Vďaka svojej sladkosti je chutné. Preto máme túžbu nejako ho obhajovať, ako vhodné. Žiaľ, ovocie je energeticky započítateľné do príjmu. Čo to znamená?

  • Ak zjete kaleráb, tak hoc aj je sladkastý, nepriberiete z neho. 
  • Ak zjete rovnaké množstvo banánu, už musíte kalkulovať s takým energetickým príjmom. 

Samozrejme - ovocie pri chudnutí môžete. Ale radšej počítajte s tým, že len jeden kus naraz. Napríklad jedno jablko na desiatu a pomaranč na olovrant. To je množstvo nielen vhodné, ale dokonca aj zdravé. 

My, čo ale máme k obezite sklon nemáme problém zjesť tri jablká na úvod a potom ešte zopár postupne. Alebo keď sú mandarínky, tak kilko tiež nepredstavuje žiadny problém na zjedenie. Akurát potom sa čudujeme, čo to - že ten bachor nejak nie a nie spľasnúť!

A práve pre istú nezdržanlivosť u časti tučných je jednoduchšie počítať s čo najopatrnejším príjmom ovocia. My sme sa však chceli baviť o ovocí sušenom.

Sušené ovocie je ešte horšie...

Zjesť vyše kila hrozna je už dôstojná kôpka. Oveľa viac sa už naraz nedá. Je v ňom veľa vody a to objemom prirodzene bráni tomu, aby sme sa objedli na doraz.

Hrozienka sú však sušené. V malej hrsti je teda koncentrát energie oveľa väčšej dávky hrozna. A práve to môže byť riadne zákerné.

Na zákernosti pridá aj to, že sušené ovocie máva často ešte aj umelo pridaný cukor. 

Preto je výhodné počítať s tým, že sušené ovocie pri chudnutí patrí medzi zakázané potraviny. Nie, naozaj nevadí, ak si do ovsenej kaše dáte niekoľko sušených hrozienok, trebárs 10 kusov. Ale tie sa v kaši stratia a ani o nich nebudete vedieť.

Tak potom koľko nasypať? Hrsť?

Takáto hrsť hrozienok má presne 50 gramov. Predstavuje zhruba toľko energie, ako pol obeda pri chudnutí. Okolo 700 kJ. V kaši sa vám to už energeticky nezmestí, pretože to by ste museli dať o polovicu ovsených vločiek menej.

Keby ste toto množstvo sušených hrozienok (teda hrsť) chceli "vychodiť", tak heš! 30 minút rýchlej chôdze, alebo bicyklovania spáli približne toto množstvo hrozienok. Telo môže počas športu pekne páliť cukor z potravy, takže možno tá hrsť nenapácha škody. Ale kým je dosť glukózy, telo pri športe nemá dôvod prepínať sa na pálenie tukových zásob. Nuž, to tiež nie je to, čo by sa nám práve hodilo. 

Preto je výhodnejšie sladké potraviny zaradiť medzi zakázané a cenzurované. 

Sladké sušené ovocie prenechajme športovcom, ktorí potrebujú pri vytrvalostnej záťaži rýchlo doplniť ľahko dostupný energetiký zdroj. Vy pri chudnutí športujte tiež, ale s cieľom, aby sa čo najviac spálenej energie podarilo pokryť z tukovej zásoby. Tam platia iné pravidlá. 

Na záver: nenaleťte na marketingové lákadlá a rafinované reklamy. Na predajných weboch (ktoré sa bežne nevinne tvária ako odborníci, ktorí chcú len nezištne poradiť) nájdete veľa klamstiev. Trebárs to, ako goji (kustovnica čínska) má výborný vplyv na chudnutie. Ako skvelé je zobnúť si ju. 

Jasné že ju chvália! Veď vám ju potrebujú predať. 

Zobkaním kustovnice a iných sladkosti v tele rýchlo doplníte najmä cukor. To znamená telo má energie dostatok a nemá žiaden dôvod, prečo by sa malo zbavovať tuku. Ani pri športe. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba aj test.


Už ste čítali?