Nie, radšej knihu - ako sa robí replika plagátu?

Autor: Miro Veselý | 11.8.2018 o 20:36 | Karma článku: 4,02 | Prečítané:  3662x

Jeden z najznámejších plagátov je plagát "Nie, radšej knihu". Je obľúbeným terčom zábavy a rôznych prerozprávaní. Do jedného som sa pustil a ukážeme si, ako sa to dá spraviť.

K jednému článku som chcel vyrobiť nový ilustračný obrázok. Dnes si ukážeme, aký je postup pri prerozprávaní plagátu. Možno si aj vy skúsite nejaký takýto žartík spraviť. 

Ja viem, ono to zas zvyčajne nakoniec nie je až tak vtipné. Vyhútať poriadny a smiešny vtip nie je celkom jednoduché a málokto na to má talent. Ale minimálne ako cvičenie pre fotografa je takáto úloha vlastne celkom vďačnou úlohou. Naučíte sa pritom aranžovať model, prácu s farebnosťou a často aj niektoré typografické skúsenosti. A pri retuši sa tiež fajn pobavíte.

Prvá otázka vždy bude, aký je účel celej záležitosti. Rozhodne o celkovej náročnosti práce. Keďže tu ide len o náhľadový obrázok, nie je potrebné dosiahnuť nejakú perfektnú presnosť, alebo kvalitu. Je to žart a preto kvalita prevedenia môže byť rýchla a nepresná. To je pre grafika vďačná kombinácia, pretože zostáva priestor na zábavu a netreba minúť pár hodín na perfekcionizmus. 

Ostatne väčšina prerozprávaní z internetu je spravená tiež len takto narýchlo a svoj účel plnia perfektne. 

My preto prerozprávame tento kultový plagát známy skoro ako Mona Lisa takto. 

Fotografia

Začnete tým, že spravíte fotografiu. Oblečenie nemusí byť presné, to sa neskôr v retuši dotiahne. Ťažšie býva utrafiť proporcie a gestá. Na prvý pohľad to je hračka, ale pri fotografovaní proste nejaký čas miniete. Mimochodom, je to výborné cvičenie pre fotografa. Nájdite si nejaký obraz, alebo fotografiu a pokúste sa ju naaranžovať. 

Vo fotoeditore som fotku narýchlo orezal a aspoň približne skorigoval cieľovú farebnosť. Viem, ono to chcelo slnečné popoludňajšie slnko a nie záber v interiéri. Nebol som ochotný v tejto výzbroji ísť do 38 stupňovej horúčavy letného bratislavského popoludnia. Za ten fór to nestojí. Aj tak je originál kresba a my sa uspokojíme s fotkou. 

V editore je čas nakrútiť proporcie čo najpresnejšie podľa originálu. Teraz to začne byť problém. 

Písmo. 

Za socializmu sa s písmom pracovalo trocha inak ako dnes. Používal sa buď Propisot, alebo rôzne pokútne získané vzorkovníky písma. Tie sa

  1. prefotili a namnožili na tenkom fotopapieri,
  2. vystrihli všetky písmenká z fotopapieru,
  3. nalepili sa vystrihnuté písmenká do nápisu,
  4. znova prefotili, a
  5. výsledkom bol dosť dobre vyzerajúci nápis. 

Alebo skúsený grafik písmo mohol aj namaľovať. V televízii sa tak ručne maľovali titulky do filmov a relácií. To sa potom nafilmovalo.

Takže aké písmo je na tomto plagáte? Áno. Zúfalé. Čisté typografické zverstvo. Nič podobné sa pravdepodobne dnes nedá kúpiť ako normálny počítačový font. Alebo som zle hľadal. 

Ak chcete nájsť čo najpodobnejšie písmo, vytiahnite si z plagátu text, ktorý vás zaujíma. Takto:

Keďže nemáme kvalitný originál, kvalita bude zlá. Tento súbor potom vložíte do niektorého analyzátora písiem. Je ich veľa. Asi skúsite niekoľko, kým nejaké výsledky nájdete. 

Takto vyzerá výsledok na myfonts.com. Písmo Cambridge Bold Cond má veľa podobných znakov. Samozrejme, za 30 dolárov ho kupovať nebudeme, to nestojí za ten žart. 

Dalo by sa to písmo "otestovať" na webe, kde sa inak dá kúpiť. 

Tento nápis by stačio skopírovať. Avšak to by bolo porušenie autorských práv. Ja som to vyriešil tak, že slovo NIE som nakreslil a na zvyšok postačí font Lucida Sans Typewriter. Dodáva sa s Windows. Je dosť vzdialený predlohe, ale stačí.

Keby ste potrebovali ešte typograficky presnejšie, dá sa to dosiahnuť podľa vyššie uvedeného návodu. Alebo nájsť staré vzorkovníky písma a z nich to v počítači zložíte dosť presne.

Teraz už máme plagát hotový.

Zámerom môjho prerozprávania bolo, že muž na plagáte bude odmietať knihu a dožadovať sa alkoholického nápoja. Je to ilustrácia k článku, v ktorom porovnávam alkoholika a obézneho, ktorý je závislý od jedla.

Na knihu však v tomto plagáte nie je miesto. Pohárik je malý. Kniha veľká a ak by prekryla ruku, stratilo by to pointu. Preto som obrázok posunul o úroveň inde. Ponechal som plagát prázdny a ruka ponúkajúca odmietanú vec bude akoby v priestore.

Viem, najjednoduchšie pri výrobe takýchto ilustrácií je siahnutie do fotobanky. Za dolár sa dá kúpiť nejaký ilustračný obrázok.

Patrím však medzi ľudí, ktorí sa snažíme na internet priniesť pôvodný, originálny obsah. Aj keď občas netrafím, ale to zas patrí k hre. :-) Už je vyše 20 rokov dozadu, čo píšem na internet a vyrábam weby.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?


Už ste čítali?