Bulímia, ako bojovať s prejedaním?

Autor: Miro Veselý | 18.3.2005 o 9:51 | Karma článku: 10,98 | Prečítané:  17915x

Kniha, ktorá sa zaoberá poruchami príjmu potravy. Napísal PhDr. František Krch, vydala Grada Publishing a.s. 2003, druhé, doplnené vydanie.

Aj keď ide o knihu určenú, ako pomôcku pre študentov stredných a vyšších zdravotných škôl, má čo povedať aj ľuďom, ktorí sa nezaoberajú zdravotníctvom, či medicínou. Je napísaná nielen bezproblémovým, zrozumiteľným štýlom, ale predovšetkým s veľkou dávkou ohľaduplnosti. Ide totiž o vážny problém, pre ktorý veľa žien trpí.

Kniha podrobne preberá problém mentálnej bulímie a mentálnej anorexie.

  • Mentálna anorexia je názov pre také správanie, kedy (väčšinou dievčatá) zámerne odmietajú prijímať potravu. Odmietajú ju z toho dôvodu, aby nepribrali. Strach z tučnoty u nich pretrváva, hoc aj majú veľmi nízku hmotnosť, často nižšiu, než by bola optimálna.
  • Mentálna bulímia je názov pre poruchu, ktorá sa prejavuje opakujúcimi sa záchvatmi  prejedania sa, ktoré sú ale zároveň spojené s kontrolou telesnej hmotnosti. Pod pojmom "kontrola hmotnosti" si, žiaľ, treba dosadiť úmyselné zvracanie, následné hladovky, nadmerné cvičenie, či používanie preháňadiel v snahe zbaviť sa počas záchvatu prijatej energie.

S problémom poruchy príjmu potravy sa často stretávajú mladé dievčatá, ktoré majú pocit, že nie sú dokonalé. Čoraz viac pozorujú svoj vzhľad, kontrolujú svoju hmotnosť a postupne si svojvoľne začínajú "ordinovať" čoraz tvrdšiu diétu.

Kruté hladovky však, samozrejme, vyústia do stavu, kedy nezvládnu túžbu niečo zjesť. Potom si to vyčítajú a snažia sa zjedenej potravy zbaviť...

Nepríjemné je, že sa im veľmi dlho darí túto poruchu utajiť. Neskôr sú už v štádiu, kedy už laická pomoc nemusí stačiť a potrebujú odbornú pomoc.

V knihe sa dozviete veľmi podrobne nielen o tom, ako vyzerajú príznaky tejto poruchy, ale aj opatrenia, ako s týmto problémom bojovať.

Veľmi naliehavo odporúčam túto knihu všetkým, ktorí by ste mali pocit, že vo vašom okolí je dievča, alebo žena, ktorá sa stravuje trocha inak, než ostatní. Rovnako môže kniha pomôcť aj postihnutým - autor veľmi zrozumiteľným a prístupným štýlom vysvetľuje, prečo je snaha o dokonalú postavu prostredníctvom hladovky, či zvracania celkom nereálna.

Kniha stojí za prečítanie aj pre tých, ktorí "len" normálne chudnú - aby dokázali v správnej chvíli povedať chudnutiu dosť a po schudnutí už ďalej udržiavať normálnu hmotnosť.

Záverom by som si dovolil skrátene odcitovať niekoľko otázok z knihy:

  • Máte pocit, že problémy s jedlom už príliš ovplyvňujú váš život?
  • Pokúšala ste sa v poslednom období zo strachu z pribratia zvracať, alebo ste brala preháňadlá?
  • Musíte stále myslieť na jedlo?
  • Nedokážete sa normálne najesť bez toho, aby ste si už vopred neplánovali, ako sa "nadbytočnej" energie zbavíte cvičením, či hladovkami?
  • Vyhýbate sa niektorým rodinným, či spoločenským stretnutiam len preto, že by ste tam musela jesť? Alebo naopak chcete byť často sama, aby ste sa mohli prejedať?
  • Pripadáte si byť "pri tele" a máte hrôzu z nadváhy, aj keď objektívne tučná nie ste?
  • Pravidelne vynechávate niektoré hlavné jedlo (raňajky, obed, alebo večeru...) alebo kategóriu potravín (biele pečivo, sladkosti, mäso)? Trpíte často pocitmi nevoľnosti?

Ak ste aspoň na jednu z týchto otázok odpovedala kladne, je to dostatočný dôvod na to, aby ste si túto knihu čím skôr prečítala.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozhovor

Finančník Soros: Moji nepriatelia sa učia jeden od druhého

Rozhovor s finančníkom Georgeom Sorosom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Držme palce Dankovi

Je taký smiešny, že je v jeho silách zlikvidovať aj tradičnú značku.


Už ste čítali?