Blogy a gramatika

Autor: Miro Veselý | 26.4.2005 o 9:07 | Karma článku: 9,83 | Prečítané:  3353x

V niektorých článkoch sú aj hrubé gramatické chyby. Nepríjemná vec, s ktorou sa dá asi len zmieriť. Nezmeníme ju.

Už teraz počujem pedantov, ktorí budú neochvejne tvrdiť, že "ak niekto chce písať, mal by si text po sebe aspoň prečítať". Alebo "ak chceš písať najskôr sa nauč gramatiku". Alebo zdanlivo benevolentné, ale o to podlejšie: "Menšie chyby by mi nevadili, ale toto je príliš."

Povznesme sa teraz nad pedantov. (Pedantéria je duševná porucha.) Povznesme sa nad tých, čo sa v diskusných fórach radi štylizujú práve do pozície chorobných pedantov tým, že požadujú, aby všetko publikované bolo dokonalé. Poďme do reálneho sveta.

Text by mal byť spisovný

Táto poučka sa napíše celkom ľahko a porozumie jej každý školák.

Publikovaný text v časopise, knihe, v televíznych správach, či na internetových stránkach by mal byť po "technickej stránke" celkom zdravý. Mal by byť (samozrejme) bez chýb, mal by mať správnu vetnú skladbu, štylizáciu, presné formulácie. Vety by mali byť radšej kratšie, čiarky na správnych miestach.

Mal by, ale nie je

Kto ovláda spisovnú Slovenčinu naozaj dobre, trpí. Trpí pri počúvaní večerných správ, pri čítaní novín a kníh, trpí pri čítaní blogov.

Zdá sa, že každý bol v škole exponovaný pokusom o učenie gramatiky, slohu a priľahlých odborností. Už o pár rokov však na tieto poučky väčšina z nás zabudne. Mnoho ľudí si nepamätá vybrané slová (ani násobilku). Možno to nejakého pedanta pohorší, ale je to fakt.

Ako je možné, že niekto nevie ani základy gramatiky?

Neráz my majlom pýšu visokoškolski vzďelaný ľudia. Píšu často hrúbky, ako som predviedol v predošlej vete. Často sa však ukáže, že sú to špičkoví odborníci. Skúsený programátor - napríklad - dokáže navrhnúť úžasný internetový projekt, dokáže myslieť na mnoho záludností riešenia a predísť im. Ale keď mi napíše majlom správu "tvoj web je hotoví", už ma to neprekvapí. Radšej nech celú kapacitu mozgu použije na programovanie a veci s ním súvisiace, ako by bol výborný jazykár, ale programoval by s chybami v kóde. 

Mám pocit, že ak človek svoj mozog roky zamestnáva úplne niečím iným, ako písaním a čítaním, proste zabudne. Nielen, že nerozmýšľa o tom, ako má byť napísané y. On tomu často ani neprikladá žiadnu dôležitosť.

Sám som od strednej školy vďaka technickému kresleniu prešiel na ručne písané písmo tlačené. A dnes? Neviem nielen, ako sa píšu písmenká rukou písaného písma, ale mám problém také "školácke písmo" aj prečítať. 9 rokov som písal písaným, potom pár rokov tlačeným a potom skoro 20 rokov buď na stroji, alebo neskôr na počítači. Rukou nie. Výsledok? Som rád, že si pamätám aspoň niekoľko z vybraných slov.

Preto prvý krok, ktorý by bol namieste pri hodnotení gramatickej úrovne písaného textu v blogoch, mala by byť snaha porozumieť paradoxu, že autor gramatiku nemusí ovládať a pritom môže mať čo povedať.

Viem, ľahko sa to kritizuje.

Jazyk je zložitý

Ono je to aj dosť náročná vec naozaj bezchybne ovládať náš jazyk. Posaďte vedľa seba dvoch jazykárov a za chvíľu sa pobijú, ako kohúti na smetisku.

A ako to robia profíci?

Skôr, než popravíte autora za chybu v texte, skúste si spraviť exkurziu do profesionálneho média, ktoré pracuje so slovom.

Zabudnite na predstavu, že váš obľúbený novinár, či autor knihy je gramatický génius.

On odovzdá rukopis mašinérii redaktorov, ktorí tento text spracujú neraz priamo na nespoznanie. Text spracuje špecialista na štylistiku, gramatiku, jazykový korektor... Až takto spracovaný text ide do sadzby, ktorá však predtým, než uzrie tlačový stroj, je znova kontrolovaná jazykármi, či sa niekam predsa len neprepašovala nejaká chyba.

A aj po tejto tortúre sa vždy nejaká chyba dostane aj na papier, či do vysielania.

Tak sa veci majú. Aj profesionálne médiá vychádzajú s chybami - cýb síce nie je priveľa a len zriedkakedy sú to chyby hrubé. Ale sú.

Ako to robia blogeri?

Bloger nie je profesionál pera. Neštudoval žurnalistiku. Často je to profesionál niečoho iného a o tom píše. Nevie presne, ako má písať, zo slohu nemusel mať jedničku s hviezdičkou. Ale je dobré, ak sa skúsi vyjadriť. Často napíše niečo také, čo stojí za prečítanie.

Bloger za sebou spravidla nemá štáb profesionálnych jazykárov, ktorí by jeho výtvory čistili.

Možno mu zopár článkov spočiatku skontroluje niekto z blízkych, ale ak vydávate denne jeden článok, je to aj časovo náročná akcia. Jazyková korektúra - ak má byť poctivá - netrvá toľko, čo prečítanie článku. Trvá skôr toľko, koľko jeho napísanie. Každú vetu je nutné prejsť pomaly, skúmať slovosled, logické súvislosti...

Málokto má vysokokvalifikovaných známych, ktorí majú zároveň denne hodinku času nazvyš - len nato, aby trochu vylepšili nejaký text...

Záver

Máte v textoch chyby? Je to škoda, ale nedá sa proti tomu veľa urobiť. Ak nemáte niekoho, kto by vám texty pravidelne kontroloval, asi vám ostáva pustiť von text taký, aký je.

Aj keď si ho po sebe 4× prečítate, niektoré chyby neuvidíte. To je normálne, autor je voči svojim chybám úplne slepý.

Riešením by bolo, keby blogy pred publikovaním povinne kontroloval profesionál. Nechcem však vidieť tie hádky, aké by to vyvolalo.

Myslím, že radšej rešpektujme tu a tam chybu v texte. Ak má autor čo povedať, nemusí byť vždy rovnako dobrý aj v tom, ako to správne napísať.

Čo už, dokonalý svet by bol možno aj nudný...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Ako Fico sám seba usvedčil

Na otázku, či si vypočul nahrávku Gorily, Fico odpovedal, že nie. Pretože on si nikdy nepúšťa vlastné vystúpenia.

Rozhovor

Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala

Kvalita nahrávky je podobná originálu.

Komentár šéfredaktorky

Čo nám Gorila hovorí o Ficovi a Haščákovi

Gorila ponúkla jasnú predstavu, ako si interpretujú fungovanie štátu.


Už ste čítali?