Rubriky v blogoch

Autor: Miro Veselý | 27.4.2005 o 8:25 | Karma článku: 7,94 | Prečítané:  2777x

Každý bloger si môže vytvoriť rubriky aké len chce. Navrhujú však blogeri názvy týchto rubrík premyslene? Nie vždy. Často sú to nič nehovoriace slová.

Vžite sa do úlohy čitateľa. Prišiel na blog a má pred sebou trebárs 30 nových článkov. Ktorý si má zvoliť?

Môže pomôcť zaradenie do rubriky

Okrem názvu sa články dajú rýchlo zatriediť, ak sa čitateľ pozrie na kategóriu.

Takto si predstavujem jednoznačne jasný názov a priam ideálne zaradenie do rubrík.

Názov je jasným názvom jedla, ale ak sa chcem uistiť, vidím, že ide o článok v rubrike "Jedlo" a v podrubrike "Vegetariánske recepty". Tak má podľa mňa vyzerať zaradenie článku v rubrikách. Letmý pohľad dáva vyčerpávajúcu odpoveď na otázku "čo ma čaká, ak kliknem...".

Rubriky sú na blogu rôzne.

  1. Systémom navrhnutá rubrika je začlenenie článku do určitej širokej oblasti. Túto rubriku nemôžeme ako autori meniť, iba môžeme navrhnúť vznik novej. Sú to rubriky, ktoré delia text na hrubé témy typu "zdravie", "jedlo", "zábava"...
  2. Autorom navrhnutá podrubrika je členenie článkov u konkrétneho autora. Každý autor si sám navrhne, aké len chce rubriky a do nich potom môže články začleniť. Ich názov má autor vo svojej moci.

Častá je však tá chyba, že autor si zvolí rovnaké rubriky, akými disponuje aj redakčný systém. Blog SME už napríklad obsahuje rubriku Veda, preto efektívnejším by bolo, keby bloger už nezaložil aj u seba rubriku veda - nemá to význam.

Čo vidím? Článok o fajčení. Z názvu sa dá odhadnúť, že to bude úvaha o vplyve fajčenia na zdravie. Z rubriky je jasné, že to nebude zábava, ale skôr odborný text. Ale zaradenie do rubriky je v takomto prípade redundantné.

Osobne by som sa prihováral radšej za jemnejšie členenie rubrík, nie opakovanie tých systémových.

Rozhodnite sa

Častým nešvárom začínajúcich autorov je, že sa nedokážu rozhodnúť, do akej oblasti by svoj nový článok mali zaradiť.

Potom nám predložia článok, ktorý svojím opakovaným začlenením do ničnehovoriacej kategórie doslova odradí. Čo je to za názov? Je to o G. Dušíkovi? Je to zdrobnenina slova duch? Niečo iné? Nemám čas to skúmať. Autor sa nesnažil pomôcť mi ani len tým, že by svoj článok zaradil tematicky - hudba / zábava... A nejeden čitateľ proste taký článok navždy preskočí a neprečíta si ho.

Aj členenie článkov do kategórie "Súkromné" býva častým javom. Mňa osobne tá kategória, ako čitateľa, odrádza. Neviem prečo, ale súkromné veci druhých ma nikdy veľmi nezaujímali.

Doplňte systém vecne

V rubrikách svojho blogu si môžete robiť čo chcete, ale ak sa dá, uprednostnite také názvy, ktoré budú pre čitateľa zmysluplné.

Ak píšete o zdraví, nezriaďte si rubriku zdravie. Taká už je v systéme. Zvoľte podkategóriu zdravia, napríklad "Zdravé stravovanie", "Problémy v nemocniciach", alebo "Nebezpečné potraviny".

Pri tvorbe rubrík si vždy predstavte, ako bude vaša nová rubrika vyzerať, ak sa zobrazí po systémovej rubrike. Čo povie ten názov čitateľovi?

Že bude reč o šachu. Potom môže byť názov zavádzajúci, ale čitateľ pochopí, že nejde o ťažbu bronzu, ale o typickú nafúkanú športovú hantírku.

Konzistencia veľkých písmeniek

Pri navrhovaní názvu rubrík je dobré, ak sa prispôsobíte štýlu, aký je na blogu.

Názvy rubrík začínajú veľkým písmenom. Nepomenúvajte preto svoje rubriky s malým prvým písmenom, pretože to vyzerá čudne, ak sa niekde zobrazí písmeno malé a inde veľké.

Bláznivé názvy

Niektorí autori si tvoria rubriky zámerne tak, aby ich názov bol čo najoriginálnejší.

Niekedy je to výborný nápad, inokedy to môže komplikovať žánrové začlenenie textu pre čitateľa. Vždy dobre zvážte, či je potrebné byť za každú cenu originálny.

Mnoho amatérskych kapiel sa snaží o čo najoriginálnejší názov, ale to samo o sebe stačí len málokedy na úspech. Dobrá kapela sa presadí aj s mizerným názvom.

Rubriky typu "Mimochodom", "Koniec je začiatok", "Len tak...", "Každodennosti" sú rubrikami, ktoré môžu rovnako dobre vyvolať určitú náladu, ale aj nejasnosti.

Ak sa rozhodnete pre takýto nič nehovoriaci názov rubriky, mali by ste o to precíznejšie voliť názov, ktorým budete čitateľa navigovať, čo za článok mu vlastne ponúkate.

Nezmyselné radenie do rubrík

Asi najhorším príkladom sú rubriky, ktoré sú zle zaradené. Autor článok "švihne" do rubriky nezaradené, hoc pritom presne vie, o čom je.

Počítače patria do rubriky "Technológie".

Aby bolo jasné - mne je jedno, že si niekto článok zaradí do nesprávnej rubriky. Ale autor sa tak pripraví o čitateľov, ktorí si v mori balastu pomáhajú tým, že si prezerajú len technologické články.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Ako Fico sám seba usvedčil

Na otázku, či si vypočul nahrávku Gorily, Fico odpovedal, že nie. Pretože on si nikdy nepúšťa vlastné vystúpenia.

Rozhovor

Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala

Kvalita nahrávky je podobná originálu.

Komentár šéfredaktorky

Čo nám Gorila hovorí o Ficovi a Haščákovi

Gorila ponúkla jasnú predstavu, ako si interpretujú fungovanie štátu.


Už ste čítali?