Perex článkov na blogu

Autor: Miro Veselý | 29.4.2005 o 7:49 | (upravené 13.11.2017 o 20:57) Karma článku: 11,24 | Prečítané:  6732x

Práve to, čo teraz čítate je niečo, ako úvod článku. Oficiálne sa to volá perex. Slúži na to, aby autor spresnil, o čom bude článok. A ja upresňujem: tento článok bude o perexoch článkov.

Aby čitateľ zbytočne nestrácal čas klikaním na každý článok naslepo v nádeji, že ho možno zaujme, autor mu chce vyjsť v ústrety. Používa na to

  • názov
  • zaradenie do tematickej skupiny a rubriky
  • niekedy ilustračnú fotku
  • perex

Perexom sa môže rozumieť všeličo - prvá veta článku, alebo krátky súhrn celého článku, rozšírenie názvu, špecifikácia témy...

Tip: Chcete sa živiť písaním textov? Pozrite si článok o tom, aké to je živiť sa ako copywriter, prípadne aj článok, koľko stojí napísať strani textu

Funkcia tohto prvku

Tento text by mal bližšie ozrejmiť o čom článok bude, alebo by mal zaujať čitateľa až do nepríčetnosti, aby v dychtivej potrebe dozvedieť sa hneď a všetko, prečítal si celý článok. 

Tip: ak chcete aby ste čitateľom poskytli čo najlepší text, pozrite si tipy ako zaistiť aby sa text dobre čítal.

Príklady

Úvod by teda nemal byť pridlhý. Mal by byť tak na jeden až tri riadky, aby sa čitateľ nezľakol nejakého dlhého odseku.

Príklad krátkeho perexu, ktorý zhrnie obsah celého článku:

Ako som prestal fajčiť...
Pred mnohými rokmi som prestal fajčiť. Nebolo to ľahké, ale v článku vám prezradím, ako a čím som si pomohol...

Takýto úvod sľubuje článok, v ktorom sa budem venovať svojim skúsenostiam - úspešným. Asi v ňom bude napísané, či som si pomohol nejakým liekom, alebo mám trik, ako prekabátiť vlastnú vôľu. Každopádne, ak v článku čitateľ nájde moje skúsenosti, bude spokojný, pretože dostane to, čo mu bolo sľúbené.

Druhou možnosťou je lákať čitateľa. Najspoľahlivejším spôsobom, ako na to je začať rozprávať príbeh - ľudia milujú príbehy. Musíte zaujať niečím pútavým a vyhrali ste.

Ako som prestal fajčiť...
Spomínam si na jeden z najťažších mesiacov svojho života. Začalo sa to nevinne. Postával som, ako vždy, v treskúcom mraze na balkóne, kam ma manželka vyhnala s cigaretou, keď to zrazu prišlo. Bolo to, ako blesk z jasného neba...

Takýmto úvodom máte šancu vyprovokovať zvedavosť čitateľa. Ukážka nie je práve najlepšie - príbehy písať neviem. Čitateľ vidí, že autor mu ponúka príbeh, asi o tom, ako prestal fajčiť. V takom článku nemusíte ponúknuť fakty, stačí opísať pocity a čitateľ bude spokojný. Samozrejme, príbeh musíte dokončiť...

A ako to vyzerať nemá?

Mnoho autorov blogov perex dosť podceňuje.

Niektorí ho vôbec nenapíšu. Tým sa pripravujú o možnosť predviesť svojim čitateľom článok v "plnej kráse".

Tento jav vidíme najčastejšie v oblasti poézie - autor chce mať básničku pohromade a nemá k nej veľmi čo iné napísať. Je to pochopiteľné, preto to nebudem riešiť - neviem čo s tým.

Ale aj nepoetické články sa dajú stretnúť bez úvodu.

Takéto uvedenie článku naozaj nepovažujem za šťastné. Nie je jasné takmer nič, akurát, že bude asi reč o bezdomovcoch a o niekom, kto sa označuje slovom ja. Nič, čo by som musel čítať, ak mám naponáhlo.

Najhoršie je to, že taký názov je ako premietacie plátno - čitateľ si predstaví, že článok asi bude proti bezdomovcom, lebo on ich nemá rád. Otvorí ho a nesleduje sklamanie. A je blízko negatívna reakcia k článku.

Mám si vystrieľať všetok prach?

Niekto sa možno bojí, že ak to najlepšie prezradí už v perexe, čitateľ už neklikne na článok.

No nie je to tak.

Čitateľ nevie, či ste si vystrieľali všetky náboje už v perexe. Dúfa, že nie, že v článku ešte všeličo nájde. Je síce mrzuté, ak nie, ale to už je iný problém.

Ale ak spravíte nudný úvod v nádeji, že to najlepšie príde až vo finále, môže sa vám stať, že vaše finále málokto uvidí - ak svojich čitateľov odstrašíte nudným perexom.

A keby pointa bola príliš odvážnym krokom už v úvode, naznačte, že idete pointu už - už vyzradiť... Ale nie! Klikni a dočítaj. Potom bude aj pointa.

Preto sa nebojte v perexe prezradiť "pointu" (ak nepíšete detektívky) čitateľ ocení, ak mu neponúkate mačku vo vreci.

Internet je plný vriec so skazeným obsahom a s mŕtvymi mačkami. Ukážte čestne, čo ponúkate a získate spokojných čitateľov. Nedúfajte, že si vás niekto všimne náhodným klikaním na neoznačené články.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Ako Fico sám seba usvedčil

Na otázku, či si vypočul nahrávku Gorily, Fico odpovedal, že nie. Pretože on si nikdy nepúšťa vlastné vystúpenia.

Rozhovor

Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala

Kvalita nahrávky je podobná originálu.

Komentár šéfredaktorky

Čo nám Gorila hovorí o Ficovi a Haščákovi

Gorila ponúkla jasnú predstavu, ako si interpretujú fungovanie štátu.


Už ste čítali?