Chcete si založiť blog... A máte o čom písať?

Autor: Miro Veselý | 5.5.2005 o 16:28 | Karma článku: 11,95 | Prečítané:  8130x

Chcete písať vlastný blog? Nebodaj pravidelne? Vyskúšajte si to - tak, ako to robia profesionáli - predídete sklamaniu. Písať totiž denne jeden článok nie je tak až jednoduchá vec, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Kým to človek neskúsi, môže sa mu zdať, že by nebol problém mať svoj blog a písať v ňom svoje postrehy.

Mnoho autorov si však často založí blog a potom zistia, že ono to nie je tak celkom jednoduché. A ich blog po krátkom čase "umrie".

Odporúčam vám rovnaký postup, aký by platil, keby ste chceli vydávať "riadny" časopis, alebo keby ste mali vlastnú televíziu.

Vysielajte bez vysielača

Najlepšie vašu pripravenosť preverí, ak začnete písať svoj blog celkom naostro, ale len pre seba. Nepublikujte ho, ale denne "vydávajte" naozaj hotové články. Dajte si úlohu, že po dobu jedného mesiaca každý deň pripravíte jeden zaujímavý článok. Celkom seriózne a vážene ho pripravte na publikovanie.

Skúmajte

Po mesiaci skúmajte, ako celá testovacia akcia bežala. Mali by ste mať asi 30 článkov. Ak ich nemáte, pravdepodobne ste narazili na jeden z dvoch hlavných dôvodov, prečo blog umrie:

  1. Nedostatok motivácie
  2. Nedostatok nápadov

To sú najčastejšie príčiny. Pozrime sa na ne zblízka.

Nedostatok motivácie

Motivácia znamená veľmi chcieť.

Za tým sa v prípade písania môže skrývať čokoľvek. Možno sa chcem predvádzať znalosťami, vtipom, možno ma písanie baví, možno chcem ovplyvňovať názory ľudí, alebo si to proste len chcem skúsiť.

Písať však tiež znamená vyhradiť si denne minimálne pol hodinu (počítajte však radšej hodinu až dve!) času na to, aby ste si sadli a písali. To sa ľahko povie, ťažšie realizuje. Počas písania totiž treba pokoj, nik vás nesmie zabávať debatou...

Čas je cenný. Neraz je lepšia zábava (alebo obchody, povinnosti...), než písanie. Potom sa stane, že písanie cez deň niekoľko krát odložíte a zrazu zistíte, že ste si na písanie dnes nenašli čas.

Je jasné, že "nemám čas" znamená inými slovami "nemám motiváciu". Čas máte, ale nechce sa vám ho investovať práve do písania. Máte proste lepšie využitie času, ako písanie. Ak to zistíte - to je veľmi dôležité. Asi by v takom prípade nebolo dobrým nápadom zriadiť si blog, poinformovať kamarátov, kde ho nájdu a neskôr s dlhým nosom zatrúbiť na ústup.

Založte si blog až keď vidíte, že dokážete naozaj každodenne napísať jeden plnohodnotný článok. Nevyhovárajte sa na to, že "keby som mal blog naozaj, donútim sa". Nedonútite.

Nedostatok nápadov

Druhým problémom býva vhodná téma.

Sadnete si ku klávesnici - a nič!

O čom písať?

Na blogu si môžete robiť čo len chcete (dokonca aj vlastnú reklamu) ale toľká sloboda aj zaväzuje. Neraz máme (ako autori) v hlave celkom prázdno. Mali by sme niečo napísať a nevieme čo. Chýba nápad. Nápad je niečo, čo sa nedá kúpiť, nájsť, ani pripraviť. Nápad je cenný. Ak ho máte, máte o čom písať a asi to bude aj zaujímavé. Ak mávate dokonca nápady pravidelne, potom vážne uvažujte o vlastnom blogu.

Dokážete celý mesiac, každý deň niečo napísať? Máte stále o čom? Stále zaujímavo? Potom je to výborné.

No veľmi častým javom je stav, kedy človek napíše 5, či 10 článkov na nejakú tému a potom zistí, že je čoraz ťažšie nájsť vždy iný uhol pohľadu na rovnakú tému. Vyčerpá sa a koniec. Potom to chce buď zmeniť tému, alebo ohlásiť ústup.

Tento jav sa dá pozorovať aj v mnohých iných oblastiach - rozprávač, hudobník, maliar často niečím zaujmú a potom sú to už len variácie na podobnú tému, ktorú objavili často zamladi. Len málo umelcov dokáže produkovať stále niečo iné a dodržať štandard. Aj niektoré komédie často začnú skvelo a po určitom čase začnú strácať dych, aby sa po polovici zmenili na pomerne nudnú frašku, ktorá má od komédie veľmi ďaleko.

Ak máte tému, ktorú hravo potiahnete mesiac, je veľmi pravdepodobné, že je to dobrá téma a že máte dostatok nápadov. Potom by bola škoda blog nezaložiť.

Keď nie?

Možno zistíte, že písanie nie je pre vás. Ušetríte si tak jedno verejné sklamanie z neúspechu. Ale ak chcete, založte si blog aj bez testovania. Zas taká tragédia to nie je, ak sa vám ho nepodarí držať denne aktualizovaný. Nerád by som vás od písania odradil. Ak si však nie ste istí, potom je tento test celkom dobrým indikátorom.

Keď máte o čom...

Ak ste prešli týmito kritériami víťazne, máte 30 článkov.

Ukážte ich zopár známym, či sa im to zdá zaujímavé. Ak máte pocit, že ste zaujali, zriaďte si teraz pokojne svoj blog.

Môžete doň vložiť hneď na úvod prvých 30 článkov, ktoré už máte a medzitým pracujte na ďalších. Mesačná rezerva je fantastická vec - zachráni vás v dňoch, kedy nebude nápad, alebo čas.

Každopádne, takýmto spôsobom zrejme vytvoríte živý blog, ktorý budete písať asi vytrvalo a s chuťou. To na článkoch býva cítiť, dobre sa čítajú.

Ak sa na blogovanie dáte, držím vám palce!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Ako Fico sám seba usvedčil

Na otázku, či si vypočul nahrávku Gorily, Fico odpovedal, že nie. Pretože on si nikdy nepúšťa vlastné vystúpenia.

Rozhovor

Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala

Kvalita nahrávky je podobná originálu.

Komentár šéfredaktorky

Čo nám Gorila hovorí o Ficovi a Haščákovi

Gorila ponúkla jasnú predstavu, ako si interpretujú fungovanie štátu.


Už ste čítali?