Korozívna diskusia k článkom

Autor: Miro Veselý | 6.5.2005 o 14:25 | Karma článku: 9,28 | Prečítané:  2585x

Diskusia k článkom môže autora motivovať k lepšiemu výkonu, ale aj úplne zničiť jeho záujem ešte niekedy niečo napísať. Doslova môžu rozleptať autora, tak, že sa radšej navždy stiahne. Ak chcete písať blog, pripravte sa na to, že diskusia môže aj bolieť. A niekedy vás zraní aj neprávom.

Keď vypublikujete článok, čaká vás posledná smrteľná rana - diskusia čitateľov.

Tá býva často plodná a hodnotná. Viac ľudí - viac rozumu. Ľudia v diskusii doplnia článok o nové pohľady na vec, takže "ziskoví" sú všetci. Toto však, žiaľ, nebýva vždy pravidlom.

Pri niektorých článkoch na blogu sa objavujú diskusné príspevky ľudí, ktorí majú zjavne nevrlú náladu a reagujú podráždeným tónom v zmysle "načo nám tu autor píše takéto banality, chcel som čítať niečo iné", "autor sa len chce zviditeľniť", "čo toto malo byť?" a podobné svetaznalé výroky.

V diskusii k mnohým článkom býva často (neprávom) zlá nálada. Na prvý pohľad sa zdá, že autor asi spravil chybu, alebo napísal zlý článok, keď toľko ľudí frfle. Ale len do chvíle, kým si nezačnete všímať prezývky diskutujúcich. Tých, čo šíria zlú náladu je len niekoľko, zato však sú však poriadne aktívni - denne produkujú aj desiatky poznámok. Najlepšie to je vidieť, ak sledujete ich reakcie aj v čase - dokážete potom aj odhadnúť súvislosť. Napríklad že ten-ktorý diskutér píše asi z práce. Ak má službu cez sviatky, je zlostnejší a podobne.

Sprcha negatívnych reakcií od niekoľkých, stále sa opakujúcich jednotlivcov je pritom fascinujúca - sú to stále sa vracajúci kritici. Namiesto toho, aby v duchu konštatovali "štýl písania Veselého mi nesedí, nebudem ho čítať a strácať ním čas", čítajú snáď každý článok a zakaždým sa nezabudnú dať počuť, že oni všetko aj tak vedia lepšie a ani tento článok, ako všetky ostatné doteraz, nestál za nič. A ak sa pozriem na diskusiu k článku niekoho iného, vidím to isté meno diskutujúceho, ako nadáva podobným spôsobom na iného autora.

Pripadne mi to ako lamentácie niektorých vraj intelektuálov, ktorí ofrflú trebárs televíznu reality show ako odpornú, nechutnú a nevkusnú, ale z toho, čo povedia je jasné, že to stopercentne videli. A všetky diely. Baví ich tá show, ale hanbia sa za to. 

Títo diskutéri by mohli na založiť klub masochistov, ktorí namiesto toho, aby robili niečo zmysluplné, čítajú podľa nich mizerné a hlúpe články, ktoré im dokonca stoja za to, aby ich aj každodenne komentovali. Proste nemajú (v práci) čo robiť a tak čítajú rad za radom všetko, čo sa čítať dá, ako keď niekto prepína programy v televízore. Nikde nič zaujímavé, ale nevypne. Zlosť sa hromadí...

V skutočnosti však asi ide skôr než o masochizmus len o exhibicionizmus - proste sa chcú predvádzať. Nestretávame sa totiž s nimi na menších serveroch. Vyhľadávajú len vysoko navštevované weby a to je pre nich príznačné. Pripomínajú sprejerov, ktorí ak nájdu nový múr, hneď naň musia niečo nastriekať, je jedno čo. Ale ten múr musí byť vidieť z hlavnej cesty, niekde medzi domami nie, to by bola škoda farby.

Ja sám sa zlostným, nudiacim sa a inak negatívne naladeným bytostiam vyhýbam aj v osobnom živote, pretože si nerád nechám kaziť náladu. Skoro nikdy nezapínam televízne, či rozhlasové noviny (zaručená sprcha negatívnych správ a táraním politikov denne). Život je prikrátky, škoda ho míňať ako publikum pre nepríjemných ľudí.

Sledovanie negatívne naladenej diskusie k článkom je nielen vyčerpávajúce, ale aj znechucuje pri písaní ďalších článkov. Pripravte sa na to. Chcete teda naozaj písať blog? Píšte s vedomím, že možno budete za blbca len preto, aby si niekto pri vašom článku hojilo svoje problémy. A to takmer bez ohľadu na to, čo napíšete.

Tak sa na to duševne pripravte :-)

PS: Odkaz pre diskutujúcich.

Nie je asi nič ľahšie, ako anonymne ofrflávať všetko, čo niekto iný urobí verejne a podpíše plným menom.

Ak ale máte chuť pomôcť novým autorom, aby sa zlepšili, radšej voľte techniku ocenenia. Nájdite, čo je v článku zaujímavé, vtipné, alebo poučné a povedzte autorovi, že práve tým trafil do čierneho. Ocenením dosiahnete zlepšenie kvality, kritizovaním ľahko celkom zadupete nejedného autora celkom do zeme. Klaďte na články primerané kritériá - nežiadajte vrcholnú dokonalosť od začiatočníkov.

A ak článok fakticky nestojí za nič, tak takého autora proste potrestajte ignoráciou diskusie. Nezosmiešňujte sa pokusom hlboko filozofovať nad niečím plytkým.

A teraz ma môžete virtuálne zlynčovať, že som si drzo dovolil diktovať vám ešte aj to, čo máte písať. Strach a hrôza, čo? :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Ako Fico sám seba usvedčil

Na otázku, či si vypočul nahrávku Gorily, Fico odpovedal, že nie. Pretože on si nikdy nepúšťa vlastné vystúpenia.

Rozhovor

Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala

Kvalita nahrávky je podobná originálu.

Komentár šéfredaktorky

Čo nám Gorila hovorí o Ficovi a Haščákovi

Gorila ponúkla jasnú predstavu, ako si interpretujú fungovanie štátu.


Už ste čítali?